Wniosk o obserwację psychiatryczną Kajetana P.

Wniosk o obserwację psychiatryczną Kajetana P.
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Warszawska prokuratura okręgowa wystąpiła w środę do sądu z wnioskiem o zarządzenie obserwacji psychiatrycznej Kajetana P., który na początku lutego zamordował lektorkę języka włoskiego na warszawskiej Woli. O taką obserwację wnioskowali w swej opinii biegli.

"W tej sprawie wpłynęły do nas opinie Zakładu Medycyny Sądowej, jak i psychiatryczna; biegli złożyli wniosek o zarządzenia obserwacji. Dzisiaj w godzinach popołudniowych wniosek został przesłany do sądu, który podejmie dalszą decyzję" - powiedział PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański. Nie chciał ujawniać szczegółów uzasadnienia wniosku; wyjaśnił, że chodzi o obserwację psychiatryczną do czterech tygodni.

DEON.PL POLECA27-letni Kajetan P., który pracował w jednej z warszawskich bibliotek, jest podejrzany o to, że na początku lutego zamordował lektorkę języka włoskiego Katarzynę J. na warszawskiej Woli. Następnie ciało 30-latki, z odciętą głową, przewiózł taksówką do wynajmowanego mieszkania na Żoliborzu. Tam odkryli je strażacy, wezwani do pożaru.

Mężczyzna uciekł i ukrywał się przez prawie dwa tygodnie. Wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania i tzw.

czerwoną notę Interpolu, którą poszukiwani są najgroźniejsi przestępcy. Wiadomość o poszukiwanym mężczyźnie trafiła do 190 krajów. 17 lutego Kajetana P. zatrzymano w stolicy Malty, La Valletcie.

Dzień później maltański sąd wydał zgodę na ekstradycję Kajetana P. i 26 lutego został on przewieziony do Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna chciał się przedostać do Afryki - Tunezji, lub Libii; zamierzał żyć na pustyni.

Podczas przesłuchania mężczyzna nie okazał skruchy. Z jego wyjaśnień wynika, że Katarzyna J. była przypadkową ofiarą.

Mówił, że postanowił zabić człowieka "w ramach pracy nad sobą i walki ze słabościami". Telefon do kobiety znalazł na stronie internetowej z ogłoszeniami, ofertami korepetycji językowych; wybrał ją, bo nie zamieściła swojego zdjęcia.

W tej sprawie przesłuchano wszystkich świadków; jak informowała na początku marca prokuratura "dalszy bieg śledztwa zależy m.in. od tempa pozyskiwania opinii biegłych - w tym m.in. opinii traseologicznej, biologicznej, z mechanoskopii czy toksykologii". "Te opinie jeszcze do nas nie wpłynęły" - powiedział w środę Dziekański.

Prokuratora ujawniła m.in., że z wyjaśnień Kajetana P. wynika, iż wszystko zostało zaplanowane. Mężczyzna zwolnił się wcześniej z pracy, do mieszkania Katarzyny J. przyniósł nóż, piłę i torbę; po odcięciu głowy zaczął sprzątać, ubrudzone krwią ręczniki wrzucił do pralki, którą włączył.

Chciał też zmylić śledczych. W tym celu, początkowo zamówił taksówkę na warszawskie Bielany, potem zamówił kolejną - ale popełnił błąd i podał swoje nazwisko. Wtedy też - jak sam stwierdził - "wszystko się posypało".

Mężczyzna nie zgodził się, by reprezentował go adwokat, którego pełnomocnictwo wystawiła osoba mu najbliższa. Zostanie mu wyznaczony obrońca z urzędu. Za zabójstwo grozi kara dożywocia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wniosk o obserwację psychiatryczną Kajetana P.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.