Wrocław/ Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami „na wnuczka”

Wrocław/ Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami „na wnuczka”
Depositphotos.com (411070826)
PAP / pzk

Trzy osoby, podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy od starszych ludzi metodą „na wnuczka”, zatrzymali policjanci we Wrocławiu, Budapeszcie i Berlinie. Grupę rozpracowali funkcjonariusze z Dolnego Śląska.

Zatrzymania to efekt dwuletniej pracy policjantów z Dolnego Śląska – m.in. z Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP we Wrocławiu – i śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

DEON.PL POLECA



Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy i kosztowności od osób starszych metodą „na wnuczka”. „Pokrzywdzeni tracili od kilku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a łączne straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 3 mln zł. Ich teren działania nie ograniczał się tylko do Polski, bo część z przestępstw dokonywana była także na terenie innych krajów Unii Europejskiej” – poinformował w środę rzecznik dolnośląskiej policji asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Dolnośląscy policjanci współpracowali przy tej sprawie z funkcjonariuszami Biura Współpracy Międzynarodowej i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. W akcji brali też udział policjanci z Niemiec i Węgier. We Wrocławiu zatrzymano 50-letnią kobietę, która podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami i pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, który wydała wrocławska prokuratura, w Berlinie zatrzymano 21-letniego mężczyznę. To – według śledczych – szef rozbitej grupy przestępczej. Z kolei w Budapeszcie policja ujęła 22-lakta, który jest podejrzany o udział w grupie przestępczej, liczne oszustwa na szkodę osób starszych i pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Zatrzymanym grozi od 8 do 15 lat więzienia. Prokuratura skierowała do sąd wnioski o ich tymczasowe aresztowanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław/ Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami „na wnuczka”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.