"Wsparcie koalicji przeciw ISIS symbolem solidarności"

(fot. PAP / Marcin Obara)
PAP / ml

Musimy być solidarni z państwami prowadzącymi wojnę z terrorem - tak o przyczynach wsparcia przez Polskę koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu mówił w czwartek minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Polska wesprze koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (PI) dwoma kontyngentami wojskowymi - w Kuwejcie i Iraku. Ich charakter nie będzie bojowy. Przemieszczenie do Kuwejtu głównego komponentu polskiego kontyngentu wraz samolotami F-16 jest planowane na 5 lipca.
- Wysłanie naszych żołnierzy nie jest żadną ceną za nic - powiedział Kamiński, pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy jest to cena za gwarancje bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
- Jesteśmy częścią Paktu Północnoatlantyckiego, prowadzimy działania przeciwko terrorystom i w sposób - przyznaję - symboliczny zaznaczamy naszą obecność na Bliskim Wschodzie. To jest wojna z terrorem, to stamtąd inspirowane są działania terrorystyczne skierowane przeciwko obywatelom państw europejskich. Musimy być solidarni - podkreślił Kamiński.
- Bierzemy udział w wojnie z terrorem i w ten symboliczny sposób pokazujemy naszą solidarność z tymi państwami, które w dużo większym stopniu zaangażowały się na Bliskim Wschodzie. Ci żołnierze działają w naszym, europejskim interesie, walcząc z Państwem Islamskim - zaznaczył.
Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.
Liczebność PKW w Iraku określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska - do głównych zadań sił wydzielonych z Wojsk Specjalnych należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku.
Wojskowa operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych i na prośbę rządu Republiki Iraku. Według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.
Minister nawiązał też do odezwy rosyjskiej Dumy skierowanej m.in. do parlamentów państw NATO, w której niższa izba parlamentu rosyjskiego wyraziła zaniepokojenie rozmieszczeniem w Europie, w tym w Polsce i Rumunii, elementów tarczy antyrakietowej USA. Rosyjscy deputowani ostrzegli w niej, że działania te przekształcają regiony na wschodzie i południowym wschodzie Europy w zakładników takiej polityki, automatycznie określając ich terytoria jako strefę uderzenia odwetowego w razie rozpętania konfliktu zbrojnego.
- Rosja straszy, Rosja nie chce wzmocnienia wschodniej flanki NATO - stwierdził Kamiński. W jego ocenie Rosja dąży do odbudowy swoich imperialnych wpływów, dlatego chce, by wschodnia flanka stała się "strefą niczyją". - Mamy tu bardzo jasny i mocny sygnał ze strony (...) paktu natowskiego, że bezpieczeństwo państw granicznych, frontowych jest traktowane w sposób absolutnie priorytetowy. To jest nasz duży sukces - podkreślił Kamiński.
Minister-koordynator służb specjalnych wyraził nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie w pełni potwierdzi dotychczasowe ustalenia.
W związku z wnioskiem PO o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza minister powiedział, że jest "wyjątkowo zażenowany atakiem" na ministra obrony.
- Jest to wyraz bezradności osób, które atakują Antoniego Macierewicza. Wyciąganie sprawy sprzed kilkunastu lat, która jest całkowicie zamknięta i nie ma żadnego realnego przełożenia na bieżącą działalność ministra Macierewicza jest żenujące, zwłaszcza że minister Macierewicz zamknął współpracę z tą osobą kilkanaście lat temu - ocenił Kamiński. Jego zdaniem nie ma mocnych i merytorycznych argumentów przeciwko szefowi MON, dlatego "wyciąga się jakąś starą zamkniętą sprawę".
Kamiński określił jako "całkowity brak odpowiedzialności za sprawy państwowe" składanie wniosku o wotum nieufności dla ministra obrony w przededniu szczytu NATO w Warszawie. "To jest świadectwo oderwania się od rzeczywistości części opozycji i lekceważenie podstawowych interesów państwowych" - mówił.
PO złożyła w poniedziałek wniosek o wotum nieufności wobec Macierewicza. Szef PO Grzegorz Schetyna wyjaśniał, że wynika to z braku reakcji premier na wezwanie Platformy, by zawiesiła ministra w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienia twierdzeń z publikacji "Gazety Wyborczej" dot. m.in. kontaktów szefa MON z Robertem Luśnią - współpracownikiem służb PRL.
Sobotnia "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "Antoni Macierewicz, jego firma i jego TW" napisała m.in., że "minister obrony zasiada w radzie Fundacji Głos, gdzie prezesem zarządu jest Robert Jerzy Luśnia - wieloletni współpracownik Macierewicza i peerelowskiej bezpieki". - Dlaczego minister obrony narodowej RP utrzymuje (choćby formalną) więź ze zdemaskowanym płatnym TW? Przecież od lat głosi, że należy zwalczać wpływy byłych współpracowników SB - napisała gazeta.
W tej sprawie MON wydało dwa oświadczenia. Podkreślano w nich, że "minister Macierewicz nie utrzymuje żadnych kontaktów z Robertem Luśnią. Natychmiast po uzyskaniu wiedzy o współpracy pana Luśni został on wydalony z Ruchu Katolicko-Narodowego (RKN), było to kilkanaście lat temu. Od tamtego czasu minister Macierewicz nie widział się i nie rozmawiał z Robertem Luśnią" - informowało MON.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wsparcie koalicji przeciw ISIS symbolem solidarności"
Komentarze (9)
WDR .
26 czerwca 2016, 03:55
"Jeśli prokurator ma postawiony jakiś zarzut ... to mnie wcale nie dziwi. Pan Ziobro Zero szuka i stawia najróżniejsze zarzuty tym, którzy ośmielili się podnieść rękę na kaczusią partię." A mówiłem, że KODiarze wspierają korupcję. Łapóweczka od barona paliwowego: żaden problem. Wina Ziobry.
27 czerwca 2016, 12:01
To nie trzeba już zaczekać na wyrok sądowy?  Działania Ziobro widać dokładnie. Zastraszanie tych, którzy nie chcą wspomagać "dobrej zmiany" dało sie zauważyć. 
WDR .
24 czerwca 2016, 02:43
Bazylii "A ten Pan na zdjęciu to ten skazany przez sąd pierwszej instancji? "Tak to on! Teraz minister w rządzie PiS! Skazany minister "dobrej zmiany". Bo tak bardzo jest dobra, że skazany może być ministrem." Mr.Bazylii to chyba ktoś pokroju Mr.Petru. Ten sam błysk inteligencji. No bo jak można przypominać o skazaniu ministra Kamińskiego skoro wyrok wydał sędzia, który dyskutował przez internet o tym jak może pomóc w walce z polskim rządem (wydawało mu się, że rozmówcą jest Tomasz Lis, a tymczasem rozmawiał z kontem prześmiewczym). Wisienką na torcie jest to, że szefowa prokuratury oskarżającej Kamieńskiego została wydalona z zawodu i ma postawiony zarzut m.in. wzięcia 170 tys. zł łapówki. BTW. Minister Kamiński został uniewinniony przez sąd apelacyjny nie jest więc osobą skazaną.
24 czerwca 2016, 10:15
Sąd pierwszej instancji skazał tego Pana. Potem PAD go uniewinnił ... a uniewinnia się winnego.  Jeśli prokurator ma postawiony jakiś zarzut ... to mnie wcale nie dziwi. Pan Ziobro Zero szuka i stawia najróżniejsze zarzuty tym, którzy ośmielili się podnieść rękę na kaczusią partię. 
24 czerwca 2016, 12:38
Uniewinnie nie było wynikiem uznania, że Kaczmarek jest niewinny, ale to wynik procedury ... nie było innego wyjścia, po tym jak PAD nie pozwolił na rozprawę w 2 instancji. • Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok ws. Kamińskiego i byłych szefów CBA • Uzasadnienie: wobec aktu łaski prezydenta postępowanie musi być umorzone • Sędzia Puchalska: nie mają tu zastosowania przepisy Kodeksu karnego, tylko konstytucji • W 2015 roku zostali oni skazani za złamanie prawa ws. "afery gruntowej" • W listopadzie 2015 r. zostali oni ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę
23 czerwca 2016, 17:10
A ten Pan na zdjęciu to ten skazany przez sąd pierwszej instancji?
23 czerwca 2016, 23:57
Tak to on! Teraz minister w rządzie PiS! Skazany minister "dobrej zmiany". Bo tak bardzo jest dobra, że skazany może być ministrem.
WDR .
24 czerwca 2016, 02:28
Ups... nieudana zmiana nicka? Tak, "zła zmiana" nicka!
24 czerwca 2016, 12:36
Nie zmiana nicka tylko dalszy ciąg wypowiedzi.