Wybrano Nową Radę Nadzorczą Polskiego Radia

Wybrano Nową Radę Nadzorczą Polskiego Radia
Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa rada nadzorcza spotka się na pierwszym posiedzeniu i jakie ma plany.
PAP / slo

KRRiT wybrała pięciu członków nowej rady nadzorczej Polskiego Radia S.A. W jej skład weszli Janusz Adamowski, Janusz Andrzejowski, Artur Andrysiak, Marzenna Wojciechowska oraz Jan Wypych.

Zgodnie z Ustawą o rtv oprócz osób wskazanych przez KRRiT w skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą też dwaj członkowie wskazani przez resorty. Minister kultury delegował do RN PR Stanisława Jędrzejewskiego. Reprezentantem ministra skarbu będzie - podobnie jak w poprzedniej kadencji - Katarzyna Zielińska.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa rada nadzorcza spotka się na pierwszym posiedzeniu i jakie ma plany. W TVP inauguracyjne posiedzenie nowej rady zakończyło się wymianą całego zarządu spółki. Zarząd Polskiego Radia tworzą obecnie: prezes Jarosław Hasiński, Władysław Bogdanowski, Paweł Majcher, Wojciech Poczachowski i Dariusz Sienkiewicz.

Wybór nowej RN Polskiego Radia jest efektem nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje rad nadzorczych i zarządów w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach. Od momentu wejścia w życie nowelizacji (wrzesień 2010 rok) władze mediów publicznych pełnią jedynie swoje funkcje do czasu powołania następców.

DEON.PL POLECA

Wybór nowej RN PR zajął KRRiT kilka miesięcy - rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zakończyły się w grudniu 2010 r. Członek KRRiT Krzysztof Luft pytany w czwartek, w jaki sposób wreszcie udało się osiągnąć kompromis i wyłonić skład nowej RN Polskiego Radia powiedział: "poprzez dyskusję i przekonywanie". - Oczywistym jest, że wybór wszystkich do końca nie satysfakcjonuje, ale dzięki nowej procedurze konkursowej, która zapewniła jawność i transparentność rozmów kwalifikacyjnych możemy być pewni, że wszyscy nowi członkowie rady nadzorczej posiadają odpowiednie kompetencje. Jest to z pewnością duży krok naprzód - powiedział.

Dodał, że jego umiarkowana satysfakcja z wyboru wynika m.in. z faktu, że chciałby, by w radzie znalazło się więcej osób związanych ze środowiskami twórczymi. - Ale nie można też powiedzieć, że zostały one całkowicie pominięte - podkreślił. - Gdybyśmy wszyscy byli usatysfakcjonowani, to wyboru udałoby się dokonać dużo wcześniej - dodał.

Janusz Adamowski to ekonomista i politolog, naukowo zajmujący się m.in. systemami medialnymi UE, dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dwukrotnie członek Rady Nadzorczej PR. Podczas przesłuchań przed KRRiT mówił m.in. potrzebie przyjrzenia się strukturze organizacyjnej spółki, szukaniu oszczędności w stanie zatrudnienia. Adamowski widziałby też możliwość połączenie dużego radia i TVP, albo przynajmniej Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni. Kandydat mówił, że bałby się jednoosobowego zarządu w Polskim Radiu, choć wydaje się on racjonalny z punktu widzenia efektywności zarządzania. Oprócz sprawnego zarządu ważne jest dla niego powierzenie kierownictwa anten profesjonalistom.

Artur Andrysiak jest absolwentem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, był m.in. członkiem Rady Programowej Radia Merkury. Podczas przesłuchań w KRRiT wskazywał na swoje doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych (zasiada we władzach Agencji Rozwoju Mazowsza) i chciałby je wykorzystać w zdobywaniu funduszy na realizację misji w PR. Powiedział też, że chciałby zbadać, jak naprawdę wyglądają wyniki słuchalności PR.Na pytania o upolitycznienie w PR mówił, że polityka to część polskiej rzeczywistości i nie można uciec od tego, że część rekomendacji do mediów publicznych będzie polityczna. Pytany o swoje polityczne powiązania odparł, że nie jest związany z żadnym ugrupowaniem, choć pracował w sztabie wyborczym jednej z partii (chodzi o PSL).

Janusz Andrzejowski to absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Przemysłem AGH oraz prawniczych studiów podyplomowych UJ, m.in. b. prezes Radia Kraków oraz członek RN tej spółki. Podczas przesłuchań w KRRiT podkreślał, że Polskie Radio, szczególnie na tle TVP, znakomicie realizuje misję publiczną, co znajduje m.in. potwierdzenie w badaniach opinii publicznej, która wciąż wykazuje bardzo duże zaufanie do Polskiego Radia.Za główny problem Polskiego Radia uważa finansowanie, bo radio ok. 70 proc. przychodów czerpie z abonamentu.

Marzenna Wojciechowska to prawnik, prowadzi obsługę prawną wielu instytucji kultury oraz nadawców, jest wieloletnim członkiem Komisji Prawa Autorskiego przy MKiDN. Podczas przesłuchań podkreślała, że jednym z podstawowych zadań PR powinna być edukacja, a następnie krzewienie tzw. kultury wysokiej. Podkreślała, że radio publiczne powinno być miejscem, które z jednej strony gwarantuje wolność wyznania obywateli, z drugiej krytycznie podchodzi do biznesu, szczególnie w aspekcie ochrony interesu konsumentów, natomiast jeśli chodzi o politykę, radio powinno w równym stopniu prezentować wypowiedzi partii rządzących, jak i opozycyjnych.

Jan Wypych to historyk, był m.in. organizatorem konferencji dotyczących funkcjonowania mediów elektronicznych, trzykrotnie zasiadał w RN PR, obecnie jest urzędnikiem samorządu województwa mazowieckiego. Podczas wysłuchań w KRRiT stwierdził, że w TVP i PR jest problem z pełną i należytą realizacją misji. Według niego ważnym elementem misji mediów publicznych jest informacja. Wypych przyznał, że jest członkiem PSL, ale - jak podkreślił - nie uważa, by było to ograniczenie dla jego kandydatury, ale raczej "dodatkowy atut".

Zgodnie z nową procedurą wszystkich kandydatów wybieranych do rady nadzorczej radia zgłaszały uczelnie akademickie, które zyskały taką kompetencję po nowelizacji ustawy o rtv. Nowelizacja zwiększyła też z jednego do dwóch przedstawicieli ministrów w RN PR.

Delegowany przez ministra kultury Stanisław Jędrzejewski jest socjologiem i medioznawcą, w latach 90. był członkiem zarządu i dyrektorem Programu I Polskiego Radia. Zasiadał również w KRRiT. W czerwcu 2008 wszedł w skład powołanego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespołu do spraw przygotowania projektu nowej ustawy medialnej.

Wskazana przez resort skarbu Katarzyna Zielińska jest radcą prawnym, pracownikiem MSP, zastępcą przewodniczącego Resortowej Komisji Orzekającej o Naruszeniu Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Skarbu Państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybrano Nową Radę Nadzorczą Polskiego Radia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.