Wyjazdowe posiedzenie rządu w Krakowie

Wyjazdowe posiedzenie rządu w Krakowie
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

We wtorek po południu rząd rozpoczął wyjazdowe posiedzenie w Krakowie. Jednym z jego tematów mają być przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 z udziałem papieża Franciszka. Ministrowie omówią też plan współpracy z Polonią do roku 2020.

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła na początku posiedzenia, że Małopolska kojarzy jej się z niemiecką Bawarią, czyli "regionem, który z jednej strony zachował swoją kulturową i historyczną odrębność, jest bardzo przywiązany do swojej tradycji, a drugiej strony stał się motorem innowacyjności i symbolem sukcesu gospodarczego całych Niemiec".

"Podobnie jest w Małopolsce. To region, w którym prawie każde miejsce niesie ze sobą jakąś historyczną, ważną treść. Kraków to Wawel, Wadowice - miejsce narodzin św. Jana Pawła II. Perła naszych gór - Zakopane, Krynica. To wszystko miejsca, które bardzo wiele znaczą dla każdego Polaka" - powiedziała premier.

Jak zaznaczyła, Małopolska to jednocześnie region intensywnego rozwoju gospodarczego, region stawiający na nowoczesność i innowacyjność, a także niezwykle prężny ośrodek akademicki i naukowy.

DEON.PL POLECA

"Nie bez powodu Małopolskę spotkał ostatnio wielki zaszczyt. Jako pierwszy polski region została wybrana przez Komitet Regionów UE Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2016" - dodała szefowa rządu.

Kopacz zaznaczyła, że ministrowie na wtorkowym posiedzeniu zajmą się m.in. projektem dotyczącym wsparcia dla inicjatyw w dziedzinie innowacyjności w Nowej Hucie, "który jest szansą nie tylko dla regionu, ale i dla całej Polski".

"Nasz rząd stawia na innowacyjność. Nie chcemy, by w dłuższej perspektywie Polska budowała swoją konkurencyjność poprzez tanią siłę roboczą. Naszą szansą jest wykorzystanie mądrości i pomysłowości, która tkwi w głowach Polaków" - podkreśliła premier.

Jak mówiła, Małopolska to dobre miejsce, by rozmawiać o rozwoju polskiej turystyki, bo to region, który jest jedną z wizytówek Polski dla zagranicznych turystów.

"Z radością widzimy, że coraz więcej zagranicznych turystów, nie tylko z Europy, ale i z całego świata, przyjeżdża do naszego kraju. Turystyka jest coraz ważniejszą gałęzią polskiej gospodarki. Na wielu obszarach turystyka tworzy setki tysięcy miejsc pracy" - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że we wtorek rząd ma przyjąć program rozwoju polskiej turystyki do roku 2020. "Chcemy, by Polska była mocnym punktem na turystycznej mapie świata. Chcemy wykreować modę na Polskę" - podkreśliła.

Kopacz zaznaczyła, że ministrowie zajmą się też przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. "Jesteśmy dumni, że papież Franciszek wybrał właśnie Krąków na miejsce tego wyjątkowego wydarzenia. Rząd w tej sprawie deklaruje pełne wsparcie, tak by światowe Dni Młodzieży w 2016 roku były niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla milionów pielgrzymów, ale także dla wszystkich, którzy na całym świecie przeżywać będą spotkania papieża z młodzieżą i będą mogli przekonać się, jak pięknym i gościnnym miastem jest Krąków i cała Polska" - podkreśliła premier.

Kopacz rozmawiała we wtorek przed południem w Krakowie na temat przygotowań do tego wydarzenia z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem.

Ministrowie zajmą się też projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Oświęcimski strategiczny program rządowy - Etap V 2016-2020".

Premier zaznaczyła, że ten kompleksowy program ma sprawić, by Oświęcim był nie tylko bolesną raną w historii świata, ale stał się także miejsce dialogu, "miejscem, które, nie zapominając o straszliwej przeszłości, z nadzieją i dumą patrzy w przyszłość".

"Chcemy poprawić atrakcyjność turystyczną Oświęcimia, ulepszyć infrastrukturę komunikacyjną oraz wesprzeć programy edukacyjne, historyczne i kulturalne, które sprawią, że to wyjątkowe miejsce będzie w bardzo wielu wymiarach ważnym punktem na mapie Europy i świata" - podkreśliła Kopacz.

Premier zaznaczyła, że tematem posiedzenia rządu będzie też przygotowany przez MSZ projekt programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020, który określa strategiczne cele polityki rządu wobec polskiej diaspory.

Jak mówiła szefowa rządu, trzeba dobrze zidentyfikować potrzeby różnych grup Polonii i "dopasować do nich politykę państwa". Inna jest specyfika najnowszej emigracji zarobkowej, a inna jest specyfika starej, powojennej emigracji, która mocno wrosła w życie swoich krajów, ale dalej chce utrzymywać kontakt z polskością - zauważyła Kopacz.

"Inna jest specyfika Polaków na wschodzie, którzy za granicami dzisiejszej Rzeczypospolitej znaleźli się ogromnej mierze bez własnej woli" - dodała premier.

Jak przekonywała, rząd musi być elastyczny, np. w sprawie edukacji dla Polonii. W przypadku najświeższej, zarobkowej emigracji ważne jest, by młode pokolenie utrzymało więź z polskim systemem edukacyjnym, by ich powrót do kraju, na który liczymy, nie wiązał się z dodatkowymi problemami - podkreśliła Kopacz. Jak zaznaczyła, na Wschodzie "wysiłek edukacyjny skierowany musi być przede wszystkim na utrzymanie więzi z językiem i kulturą".

"Dla potomków starej emigracji w krajach zachodnich, oprócz nauki języka, potrzebna jest nauka o Polsce, jej historii i teraźniejszości" - dodała premier.

Ministrowie omówią także projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Rządowa propozycja ma przyczynić się do rozsądnego gospodarowania przestrzenią, m.in. poprzez ograniczenie chaotycznego budowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyjazdowe posiedzenie rządu w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.