Wyrok ETPC: Polska naruszyła konwencję

(fot. Mateusz Opasiński / Wikimedia Commons)
PAP / kn

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, badając sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. Trybunał uznał, że postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, orzekając o naruszeniu przez Polskę konwencji ws. śmierci Grzegorza Przemyka, zaznaczył, że polskie sądy pięć razy rozstrzygały sprawę okoliczności tej śmierci i za każdym razem przekazywały ją z powrotem sądom niższej instancji.
ETPC podkreślił, że przekazanie sprawy sądowi niższej instancji jest zazwyczaj wynikiem błędów popełnionych przez ten sąd, dlatego - jak zaznaczył ETPC - powtórne zwrócenie sprawy sądowi niższej instancji w ramach jednego postępowania sądowego świadczy o poważnych niedociągnięciach w funkcjonowaniu systemu sądowego.
Według ojca Grzegorza - Leopolda Przemyka, który złożył skargę do ETPC - postępowanie sądowe trwało zbyt długo i nie zostało przeprowadzone prawidłowo, w związku z tym doszło do przedawnienia karalności czynu Ireneusza K.
L. Przemyk podkreślał też, że w wyniku sprzecznych orzeczeń polskich sądów, które nie potrafiły ustalić, czy doszło do przedawnienia karalności tego czynu, czy też nie, zostały naruszone jego prawa.
Jego zdaniem, sądy powinny były badać zabójstwo jego syna na podstawie art. 105 par. 2 kodeksu karnego, zgodnie z którym nie przedawnia się przestępstwo skutkujące ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub ciężkim uszkodzeniem ciała, którego dopuścił się funkcjonariusz publiczny w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Polskie sądy uznały, że było to pobicie ze skutkiem śmiertelnym i stwierdziły, że doszło do przedawnienia jego karalności.
Twierdził także, że wadliwość krajowego postępowania sądowego świadczy o niechęci władz do odkrycia i obiektywnej oceny okoliczności związanych ze śmiercią jego syna.
L. Przemyk żądał 50 tys. euro tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Trybunał przyznał mu 20 tys. euro odszkodowania. Polska będzie musiała zapłacić mu odszkodowanie w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku ETPC.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyrok ETPC: Polska naruszyła konwencję
Komentarze (6)
H
hwdp
17 września 2013, 14:34
jak wysoko sięgają macki komuny i bezpieki że taką zbrodnię się nadal tuszuje, i kto mówi że to jest wolny kraj to jest taką samą łachódrą jak ci zbrodniarze ..i tyle w temacie. Z nimi TRZEBA walczyć, a nie udawać że nic się nie stało. Tak jak Papież wczoraj ogłosił: "powinniśmy interesować się polityką".
B
baj
17 września 2013, 13:39
jak wysoko sięgają macki komuny i bezpieki że taką zbrodnię się nadal tuszuje, i kto mówi że to jest wolny kraj to jest taką samą łachódrą jak ci zbrodniarze
TW
towarzysz wałęsa
17 września 2013, 12:26
o take polske walczyłem
TZ
Tomek Z
17 września 2013, 12:12
_
17 września 2013, 12:03
Prof. Kamiński przypomina, że polski rząd doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że sprawa jest przegrana i proponował skarżącemu – ojcu Grzegorza Przemyka – zakończenie sporu w drodze ugody. – Rząd próbował zakończyć sprawę w drodze tzw. jednostronnej deklaracji, w której stwierdzono by, że Polska nie przeprowadziła skutecznego postępowania oraz zapłacono by kwotę ok. 57 tys. złotych - mówi prof. Kamiński. Ojciec nie zgodził się na taką formę zakończenia postępowania. Jak zresztą podkreślał od początku, nie chodziło mu o pieniądze, ale to, co w toku postępowania krajowego się działo.
H
hwdp
17 września 2013, 11:59
sram na takie państwo i taką sprawiedliwość. Życie ludzkie odebrane przez milicje (dziś mają emerytury po 6 tys zł) jest warte tyle co używana Skoda. Niedługo ludzie sami będą wymierzać sprawiedliwość i mordować urzędników. Przynajmniej osądzi ich Bóg a nie komunistyczni sędziowie..........