Wysokości odpisu na Kościół do decyzji rządu?
Są rozbieżności dot. wysokości odpisu podatkowego - powiedział po piątkowym spotkaniu zespołów konkordatowych minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Dodał, że takie informacje przedstawi Radzie Ministrów, która powinna wydać dyspozycje w tej kwestii.
W piątek w kancelarii premiera odbyło się trzecie spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego. Kontynuowane były rozmowy o finansowaniu Kościoła katolickiego. Spotkania dotyczą rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Kościół proponuje - 1 proc.
- Na dzisiaj jesteśmy bliżsi utrzymania odpisu w wysokości 0,3 proc. i dyskusji nad okresem przejściowym, pozwalającym na wyrównywanie środków, jeśli nie byłaby osiągana wysokość, jaką dzisiaj daje Fundusz Kościelny - powiedział Boni podczas konferencji prasowej.
- Przy wszystkich trudnościach tematu mamy bardzo dobry klimat rozmów i krok po kroku posuwamy się do przodu, szukając jak najbardziej optymalnych rozwiązań - podkreślił.
Boni poinformował, że informację dotyczącą rozbieżności w sprawie wysokości odpisu podatkowego przedstawi Radzie Ministrów, która powinna wydać dyspozycje w tej kwestii. Dodał, że kolejne spotkanie zespołów konkordatowych powinno się odbyć pod koniec maja.
Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekonomicznych, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poinformował, że zespoły konkordatowe są zgodne w trzech sprawach. Wyjaśnił, że jest porozumienie w sprawie umowy pomiędzy rządem a Episkopatem, która będzie podstawą do rozwiązania kwestii finansowych i punktem wyjścia do przygotowania szczegółowej ustawy.
Hierarcha dodał, że jest także zgoda co do potrzeby transparentnego rozliczenia Funduszu Kościelnego. Jak mówił kard. Nycz, porozumienie osiągnięto również w sprawie konieczności przedstawienia negatywnych skutków ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Ustawę, która nadal obowiązuje, podpisali: Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz.
Metropolita warszawski dodał, że propozycja Kościoła dotycząca 1 proc. odpisu nawiązuje do rozwiązań z innych krajów europejskich. - My jesteśmy gotowi skrócić okres przejściowy do minimum, gdyby odpis był wyższy, bo przewidujemy, że przy odpisie 0,3 proc. nie osiągniemy tego pułapu, który dawał Fundusz Kościelny - powiedział kard. Nycz.
Szef MAC w piątek spotkał się też z przedstawicielami mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych. Większość z nich, podobnie jak Kościół katolicki, domaga się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego. Przed spotkaniem Boni zapowiedział, że także im przedstawi stanowisko, które zaprezentował podczas spotkania zespołów konkordatowych.
Wieczorem uczestnicy spotkania z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi powiedzieli PAP, że po raz kolejny zaakcentowano konieczność współdziałania i zapisania jakichkolwiek zmian w formie umów pomiędzy związkiem wyznaniowym a państwem polskim. Wysunięta została też propozycja utworzenia międzykościelnego zespołu ekspertów. Według uczestników spotkania likwidacja Funduszu Kościelnego miałaby być wprowadzana stopniowo, tak by Kościoły nie poniosły uszczerbku finansowego.
- Ważna jest dla nas deklaracja, że w okresie przejściowym składki ubezpieczeniowe za duchownych, które dziś opłacane są z Funduszu Kościelnego, mogłyby być finansowane z budżetu państwa - dotyczy to jednak w sytuacji, w której wpływy z odpisów podatkowych nie pokryłyby kosztów - powiedział PAP przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik.
Zespoły ds. finansowych działają przy komisjach konkordatowych: rządowej i kościelnej. W skład rządowego zespołu wchodzą: szef MAC Michał Boni (przewodniczący zespołu), wiceminister w MAC Włodzimierz Karpiński, wiceminister finansów Hanna Majszczyk, dyrektor Departamentu Prawa Gospodarczego w Rządowym Centrum Legislacji Monika Salamończyk, dyrektor Departamentu Finansowego w Ministerstwie Kultury Wojciech Kwiatkowski oraz wicedyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC Andrzej Marciniak.
W skład kościelnego zespołu ds. finansów wchodzą: abp Stanisław Budzik, abp Wiktor Skworc, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekonomicznych kard. Kazimierz Nycz, sekretarz KEP bp Wojciech Polak, Irena Ożóg z kancelarii podatkowej, ks. prof. Piotr Stanisz z katedry prawa wyznaniowego KUL.
Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł.
Skomentuj artykuł