Zacieśnienie współpracy polsko-rumuńskiej
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kn
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że wizyta w Polsce prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa to szansa na zacieśnienie współpracy polsko-rumuńskiej. To partnerstwo jest absolutną koniecznością ze względu na sytuację w naszym regionie Europy - podkreślił.
Iohannis rozpoczął w czwartek przed południem dwudniową wizytę w Polsce. Poza spotkaniem z Bronisławem Komorowskim, planowane są też rozmowy z premier Ewą Kopacz oraz marszałkami Sejmu i Senatu Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem.
Bronisław Komorowski poinformował podczas wspólnej konferencji z rumuńskim prezydentem o decyzji, że spróbuje zorganizować w Polsce spotkanie trzech prezydentów Rumunii, Ukrainy i Polski poświęcone sytuacji w całym regionie.
Jak mówił polski prezydent, wizytę rumuńskiego polityka w Polsce traktuje jako "ogromną szansę na wypełnienie nową treścią istniejącego już partnerstwa strategicznego między Polską a Rumunią". "W moim przekonaniu to partnerstwo jest absolutną koniecznością z punktu widzenia rozwoju wydarzeń, sytuacji w naszym regionie Europy, gdzie nastąpiła zasadnicza, negatywna zmiana w zakresie bezpieczeństwa" - podkreślił.
Komorowski wyraził zadowolenie z podpisanej w czwartek wspólnej deklaracji obu prezydentów. Jak mówił, stanowi ona ramy planu zacieśniania współpracy i współdziałania polsko-rumuńskiego w różnych obszarach nie tylko bezpieczeństwa.
Z kolei rumuński prezydent wskazywał, że celem jego wizyty jest podkreślenie znaczenia, które przykłada do stosunków między Rumunią a Polską. Jak mówił, są to relacje oparte na partnerstwie strategicznym a podpisana w czwartek deklaracja zakłada ich kontynuowanie i wzmacnianie.
Iohannis mówił, że rozmowa z Komorowskim była szczera i serdeczna. "Mówiliśmy o wspólnym interesie, który nas łączy w tym regionie Europy i który jest skonfrontowany z poważnymi wyzwaniami" - powiedział rumuński prezydent.
W lipcu ubiegłego roku w Warszawie spotkali się prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), państw bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Rumunii i Bułgarii.
"Razem z prezydentem Komorowskim uzgodniliśmy, że zorganizujemy jesienią tego roku Bukareszcie nową edycję spotkania na szczeblu szefów państw w formacie, który miał miejsce w lipcu zeszłego roku w Warszawie" - poinformował Iohannis. Według niego to format wzmacniający współpracę regionalną, który jest pożytecznym instrumentem w przygotowaniu szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł