Zajścia z 11 listopada - sąd uniewinnił Niemców

Zajścia z 11 listopada - sąd uniewinnił Niemców
(fot. niepodlegli.net)
8 lat temu
PAP / slo

Stołeczny sąd rejonowy uniewinnił w poniedziałek pięciu obywateli Niemiec obwinionych o chuligańskie zakłócenie porządku na Nowym Świecie podczas manifestacji 11 listopada zeszłego roku - poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek.

- Był to pierwszy wyrok w sprawie zajść na ul. Nowy Świat, na rozstrzygnięcie czeka kilka kolejnych spraw - powiedział PAP broniący obwinionych mec. Jacek Gaj. Dodał, że łącznie w sprawie tych incydentów obwinionych zostało ponad 70 obywateli Niemiec.

Pięciu uniewinnionym osobom zarzucono chuligańskie lub dokonane pod wpływem alkoholu zakłócanie porządku publicznego "krzykiem, hałasem bądź innym wybrykiem". Groziła im za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gaj zaznaczył, że sąd uniewinniając pięciu jego klientów, uznał, iż "nie ma żadnych dowodów na popełnienie wykroczeń przez uniewinnione osoby". - Policjanci nie rozpoznali żadnej z tych osób, nagrania monitoringu również nie pozwoliły na identyfikację. Fakt, że osoby te mogły być w grupie, nie oznacza jeszcze, że to właśnie one dokonały wykroczeń - dodał adwokat. Sprawę kolejnych obywateli Niemiec Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpozna we wtorek.

Podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie doszło do starć demonstrantów z policją. 40 policjantów zostało lekko rannych. Spalono auto TVN. Do szpitali trafiło 30 osób. Zatrzymano 210 osób. Spośród nich 111 ma zarzuty o wykroczenia (w tym niemieccy antyfaszyści), a 65 - o przestępstwa, jak m.in. napaść na policjanta, naruszenie nietykalności, niszczenie mienia.

W listopadzie sąd odroczył posiedzenia ws. skierowanych przez policję w trybie przyspieszonym wniosków o ukaranie za wykroczenia o charakterze chuligańskim wobec kilkudziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na Nowym Świecie. Tryb postępowania wobec nich sąd zmienił wtedy na zwyczajny. Dziewięciu obcokrajowcom postawiono zarzuty popełnienia przestępstw: udziału w zbiegowisku, którego uczestnicy dopuszczają się bezprawnych zachowań, a jednemu - napaści na policjanta.

Dowodem w jednej ze spraw jest m.in. dostarczony przez policję zapis wizualny. Pokazuje on - stwierdził wówczas sąd - początkowo spokojny przemarsz młodych ludzi, w większości z zasłoniętymi twarzami, wielu z drewnianymi pałkami. Film pokazuje, że na widok policji grupa zawraca i ucieka chodnikami, a niektórzy szarpią się z policjantami.

W drugiej połowie grudnia zeszłego roku sąd skazał pięcioro obywateli Niemiec na kary od 6 do 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu za udział w zbiegowisku i atakowanie policjantów w czasie zamieszek podczas 11 listopada. Zdarzenia te miały miejsce na ul. Wilczej na podwórzu kamienicy, gdzie mieści się hostel, w którym zatrzymali się zagraniczni demonstranci, przybyli w celu blokowania przemarszu narodowców, organizowanego z okazji Święta Niepodległości.

Zobacz jak wyglądał marsz:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zajścia z 11 listopada - sąd uniewinnił Niemców
Komentarze (2)
STANISŁAW SZCZEPANEK
STANISŁAW SZCZEPANEK
30 stycznia 2012, 21:02
 A gdyby tak Polacy zrobili zadymę w Berlinie, to pewnie by się nie pozbierali...
PO
POd ochroną
30 stycznia 2012, 19:18
"Krytyka Polityczna" przed miesiącami chwaliła dzielnych kolegów i koleżanki z Antify.  11 listopada udzieliła im schronienia w swojej knajpie, Sąd warszawski  delikatnie Antifę potraktował - ileż to  Polski jest jeszcze w POlsce ???

Skomentuj artykuł

Zajścia z 11 listopada - sąd uniewinnił Niemców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.