Zbiórka książek dla dzieci uchodźców

Zbiórka książek dla dzieci uchodźców
(fot. flickr.com/ by babblingdweeb)
PAP / ad

Bibliotekę dla dzieci chce stworzyć Urząd ds. Cudzoziemców w ośrodku dla uchodźców w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Wraz z wolontariuszami z Lublina rozpoczął zbiórkę książek.

Pomysł powstał w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, gdzie często przychodzą dzieci z ośrodka dla uchodźców. "Chcemy, aby miały swoją bibliotekę w ośrodku. Jest tam już świetlica, wolontariusze prowadzą zajęcia z dziećmi, książki pomogą dzieciom odnaleźć się w nowym miejscu" - powiedziała rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota.

Ośrodek w Białej Podlaskiej jest pierwszym miejscem, do którego trafiają cudzoziemcy po złożeniu wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Tu załatwiane są pierwsze formalności. Pobyt w tym ośrodku trwa krótko, stąd wyjeżdżają oni do swoich docelowych miejsc pobytu, rotacja jest duża, dlatego dzieci tu przebywające nie chodzą do szkoły.

W ośrodku jest około dwustu miejsc. Obecnie przebywa tam blisko stu cudzoziemców, głównie Czeczenów, w tym niemal czterdzieścioro dzieci.

Wolontariusze raz w tygodniu prowadzą w ośrodku zajęcia dla dzieci. Uczą podstaw języka polskiego, przybliżają polską kulturę, tradycje i zwyczaje. "W przyszłości zajęć będzie więcej. Chcemy, aby cudzoziemcy, którzy tu przybywają, poznawali nas z dobrej strony" - powiedział szef Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie Jacek Wnuk.

To wolontariusze mają prowadzić bibliotekę w ośrodku, jej otwarcie zaplanowano na dzień św. Mikołaja. "Potrzebne są książki w języku polskim, a jeszcze lepiej w języku rosyjskim. Mogą być bajki, wierszyki, powieści, także kolorowanki dla małych dzieci" - mówi Wnuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zbiórka książek dla dzieci uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.