"Znicze pamięci" dla zabitych przez III Rzeszę

"Znicze pamięci" dla zabitych przez III Rzeszę
(fot. Myto from Warsaw / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / ptsj

Na terenach zachodniej Polski włączonych podczas II wojny światowej do III Rzeszy zapłonęły w niedzielę "znicze pamięci". Akcja ma upamiętnić 40 tys. polskich obywateli zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach wojny.

"Zapal Znicz Pamięci" to zainicjowana przez Radio Merkury Poznań i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej akcja, polegająca na zapaleniu zniczy przy tablicach informujących o rozstrzelaniach, grobach i zbiorowych mogiłach. "Znicz" swoim zasięgiem obejmuje Wielkopolskę, Pomorze, Kujawy, Śląsk, ziemię łódzką i ciechanowską, czyli tereny zachodnich kresów II Rzeczypospolitej, które po wybuchu II wojny światowej siłą włączono do III Rzeszy.

Inicjatorzy akcji zapalili znicze w Poznaniu pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Jak powiedział PAP po uroczystości dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek, znicze zapłonęły też w małych miejscowościach, miejscach kaźni i lasach, gdzie dokonywano masowych mordów na Polakach. "Inicjatywa wychodzi z Poznania, ale ma dotrzeć do lokalnych społeczności, dzieci, młodzieży i ich rodziców oraz nauczycieli. Ważne, by tego dnia przypomnieli sobie o tych miejscach kaźni i rozbudzili świadomość patriotyczną w młodym pokoleniu" - powiedział dyrektor Reczek.

DEON.PL POLECA

Według Reczka, największym aktem upamiętnienia osób, którzy oddali życie za Polskę jest stałe wspominanie i przywracanie pamięci.

"Tym bardziej należy podkreślać, że na terenach wcielonych w trakcie II wojny światowej do III Rzeszy panowały o wiele gorsze warunki, niż w Generalnym Gubernatorstwie. Niemcy tratowali te ziemie jak swoje i chcieli je zgermanizować" - dodał historyk.

Znicz pamięci ma też przypominać o przedstawicielach polskich elit, którzy zostali straceni w ramach tzw. operacji Tannenberg. Wśród nich byli uczestnicy powstania wielkopolskiego i powstań śląskich. Podczas akcji przypomniano bohaterów, którzy za podtrzymywanie polskości ginęli w publicznych egzekucjach, więzieniach i obozach.

W Poznaniu skupiono się na postaci Mikołaja Kiedacza, który przez kilkanaście lat był wiceprezydentem Poznania i miał zasługi dla rozwoju gospodarczego oraz kulturalnego miasta". Mikołaj Kiedacz po wkroczeniu wojsk niemieckich został aresztowany i osadzony w poznańskim Forcie VII - w czasie II wojny światowej Fort był pierwszym na ziemiach polskich obozem koncentracyjnym.

W sobotę pod "ścianą śmierci" w Forcie aktualny prezydent Poznania Ryszard Grobelny złożył kwiaty. Według Grobelnego akcja "Zapal Znicz Pamięci" uświadomiła, że pamięć o Mikołaju Kiedaczu przez lata się zatarła. Kiedacz nie ma nawet symbolicznego grobu, dlatego w listopadzie br. na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca prezydenta.

W Bydgoszczy przypomniano powstańca wielkopolskiego i burmistrza Fordonu Wacława Wawrzyniaka. Na Powiślu - ziemianina Witolda Donimirskiego, w Katowicach - powstańca śląskiego Brunona Ochojskiego, a w Łodzi dziennikarza Stanisława Sapocińskiego".

Jak podkreślają organizatorzy, akcja ma charakter spontaniczny, a jej uczestnicy często organizują w swoich miejscowościach historyczne prelekcje, spacery i rajdy rowerowe.

W ubiegłym roku znicze pamięci zapłonęły w prawie 300 miejscach kaźni.

Akcję zakończy 30 października "Koncert Zaduszkowy. Pamiętamy...", który odbędzie się w poznańskim Teatrze Muzycznym. W budynku Teatru w czasie II wojny światowej działało gestapo.

"Zapal znicz pamięci" zorganizowano po raz pierwszy w Wielkopolsce w 2009 r. Radio Merkury Poznań zachęca do przesyłania na adresznicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl fotografii z miejsc, gdzie udało się zapalić znicze. Zdjęcia te będzie można później obejrzeć na stronach internetowych Radia Merkury oraz portalu dzieje.pl.

"Zapal znicz pamięci" to wspólny projekt pięciu regionalnych rozgłośni radiowych i pionów edukacyjnych IPN. Prowadzi je wspólnie Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W akcję włączyło się Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Znicze pamięci" dla zabitych przez III Rzeszę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.