Znicze w hołdzie pomordowanym Polakom

Znicze w hołdzie pomordowanym Polakom
(fot. flickr.com/ by L.C.Nøttaasen)
PAP / ad

W setkach miejsc śmierci Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny św. zapłonęły w niedzielę znicze, ustawiane w ramach czwartej edycji akcji "Zapal znicz pamięci". W tym roku objęła ona województwa, których tereny włączone były do III Rzeszy.

"Zapal znicz pamięci" - to przedsięwzięcie prowadzone od czterech lat przez Polskie Radio Merkury Poznań. W tym roku przyłączyły się do niego także rozgłośnie regionalne z Bydgoszczy, Łodzi, Katowic i Gdańska. Współorganizatorami akcji są piony edukacyjne IPN w tych miastach.

Jak powiedziała w niedzielę PAP dziennikarka Radia Merkury Anna Gruszecka, pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji, dzieje osób mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy nie istniały dotąd należycie w wyobraźni i pamięci zbiorowej Polaków.

"Akcja niezwykle się rozwinęła, przebiła się już do świadomości Wielkopolan. Widać, że ludziom tutaj mieszkającym zależy na tym, aby historia rodzinna i lokalna stała się wreszcie częścią historii przekazywanej w mediach i podręcznikach" - powiedziała Gruszecka.

DEON.PL POLECA

"Ziemie wcielone do III Rzeszy zasługują na szczególną uwagę (...). Wypędzenia i egzekucje, konfiskata mienia, praca ponad siły i terror były codziennością Polaków mieszkających na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej, ciechanowskiej i Wielkopolsce" - dodała.

Jak podkreśliła, upamiętnienie nie powiodłoby się bez zaangażowania rozgłośni regionalnych oraz IPN.

Anna Gruszecka stwierdziła, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, będzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach.

"Ona ma szczególny wymiar dla krewnych pomordowanych ofiar, którzy  mogą dziś przypomnieć o swoich najbliższych. Biorą w niej udział także świadkowie - przychodzą na miejsca pamięci, wspominają, co się zdarzyło i są +żywą lekcją historii+ dla młodszych. Do akcji włączyli się też regionaliści" - powiedziała.

W tym roku w akcji zapalania zniczy uczestniczyli m.in. rowerzyści i motocykliści, którzy w trakcie zorganizowanych rajdów odwiedzali miejsca pamięci, a także uczniowie szkół, harcerze i członkowie organizacji społecznych.

Na antenie Radia Merkury przez wiele dni przed akcją przypominane były losy ludzi z całego regionu, którzy w czasie wojny stracili życie.

Dzień akcji nawiązuje do rocznic 20, 21 i 23 października 1939 r., kiedy to w 14 miastach Wielkopolski, w publicznych egzekucjach, zamordowano prawie 300 osób. Egzekucje te były częścią hitlerowskiej operacji "Tannenberg", której celem była likwidacja polskiej inteligencji.

Celem polityki Niemców podczas okupacji w Wielkopolsce, na Śląsku, Pomorzu, Kujawach, północnej części Mazowsza - czyli na ziemiach włączonych do III Rzeszy - była likwidacja polskich elit i warstw przywódczych. Służyły temu przygotowane listy proskrypcyjne, na których znaleźli się ludzie będący najbardziej aktywnymi obywatelami, dobrze wypełniającymi swoje obowiązki zawodowe i uczestniczącymi w życiu społecznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znicze w hołdzie pomordowanym Polakom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.