"ŻW": smoleńska moneta z lotniczym błędem

"ŻW": smoleńska moneta z lotniczym błędem
Na dwuzłotówkach wydanych z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej widnieje polska szachownica z błędem – twierdzą numizmatycy. (fot. nbp.pl/)
PAP / psd

Na dwuzłotówkach wydanych z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej widnieje polska szachownica z błędem – twierdzą numizmatycy. NBP nie zamierza wycofywać ich z obiegu - pisze "Życie Warszawy".

Narodowy Bank Polski wprowadził w tym miesiącu do obiegu okolicznościowe monety upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia ubiegłego roku. Na rewersie dwuzłotówki znajduje się polska szachownica lotnicza – na wzór tej ze statecznika rządowego Tu-154. Ale... "Interesuję się lotnictwem. Kiedy wziąłem monetę do ręki, od razu zauważyłem błąd" – mówi kolekcjoner Maciej Sterczała, który zadzwonił do redakcji "ŻW". "Biało-czerwone barwy na szachownicy lotniczej zostały odwrócone. To spore niechlujstwo" – ocenia.

Polskie samoloty wojskowe od 1993 roku są oznaczone kwadratem podzielonym na cztery równe pola. Lewe górne i prawe dolne pole są barwy białej, a lewe dolne i prawe górne – czerwonej (karmazynowej). Na obrzeżach znajduje się obwódka z kolorami odwrotnymi do tych z kwadratów, tzn. czerwony pasek przy białym polu, itd. Taka szachownica była też na stateczniku Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Tymczasem na monecie szachownica została obrócona o 90 stopni. Taką formę na polskich samolotach wojskowych miała ona w latach 1921 – 1993. Ale 18 lat temu została zmieniona przez Ustawę o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – na wzór "poprawny heraldycznie" - akcentuje gazeta.

NBP nie widzi problemu. "W zależności od kąta patrzenia i padania światła bywa, że +lustro+ jest jaśniejsze, a +rzeźba+ ciemniejsza bądź odwrotnie" – twierdzi Przemysław Kuk, rzecznik banku centralnego. "Takie prezentowanie barw jest stosowane także przez emitentów na świecie. W sposób jednoznaczny różnicuje się kolory, ale bez wskazania, jaki kolor, jaką fakturą jest wykonany" – przekonuje. Ale w opinii ekspertów, błąd jest ewidentny. O tym dziś w "Życiu Warszawy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"ŻW": smoleńska moneta z lotniczym błędem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.