Katastrofę smoleńską upamiętniono w Londynie

Katastrofę smoleńską upamiętniono w Londynie
Katastrofę smoleńską upamiętniono w Londynie (fot. PAP/Elzbieta Walenda)
PAP / ad

Ok. tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu upamiętniającym rocznicę katastrofy smoleńskiej, który odbył się w niedzielę na placu Trafalgaru. Organizatorami uroczystości były: Klub "Gazety Polskiej" i Polska Wszechnica w W. Brytanii (PWWB).

W czasie dwugodzinnej uroczystości odbył się apel poległych, ułożono krzyż z biało-czerwonych zniczy, odśpiewano Rotę i "Boże coś Polskę". Domagano się wyjaśnienia okoliczności katastrofy przez międzynarodową komisję i zaapelowano o podpisywanie się pod petycją w tej sprawie. Ofiary uczczono minutą ciszy.

Według niego dochodzeniem w sprawie okoliczności katastrofy powinna zająć się komisja wojskowa. Mówił też, że nie powinno ono być prowadzone na podstawie konwencji chicagowskiej, do której zresztą i tak się nie stosowano.

Laskiewicz jest przekonany, że wieża kontroli lotów systematycznie wprowadzała załogę w błąd co do odległości od pasa startowego. Mówił, że piloci próbowali podejść do lądowania tylko raz, a nie cztery razy, jak ogłosili Rosjanie, oraz że zrezygnowali z podejścia do lądowania, ale samolot odmówił posłuszeństwa.

DEON.PL POLECA

Oświadczył też, że nie jest prawdą, jakoby gen. Andrzej Błasik, dowódca lotnictwa, wywierał na pilotów presję. "Nie ma dowodów, że w ogóle był w kabinie pilota, a sugerowanie, iż był pijany, jest nie do pomyślenia, zważywszy że jechał upamiętnić ofiary Katynia" - mówił.

Laskiewicz uznał Rosję za zagrożenie dla świata i samej siebie, ponieważ jego zdaniem jest to kraj w fazie ekspansji.

"Wiele trudnych, tajemniczych i bolesnych aspektów sprawy czeka wciąż na wyjaśnienie. To, że dziś jesteśmy tutaj, jest wyrazem naszego dążenia do prawdy" - powiedziała.

U cokołu kolumny Nelsona umieszczono zdjęcia ofiar katastrofy. Na plakatach były zdjęcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, biało-czerwone flagi przybrano kirem. Porządku pilnowały osoby w białych podkoszulkach z napisem "Smoleńsk 10-4-10".

Zjednoczenie Polskie - największa organizacja polonijna w Wielkiej Brytanii - w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika prasowego zdystansowało się od tej inicjatywy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katastrofę smoleńską upamiętniono w Londynie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.