Zwycięzcy plebiscytu "Srebrne Usta 2014"
"Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby: sorry, mamy taki klimat, no niestety" - za te słowa Elżbietę Bieńkowską uhonorowano w piątek pierwszą nagrodą w plebiscycie Programu 3 Polskiego Radia "Srebrne Usta 2014". Miejsce drugie zajął Janusz Piechociński.
Dziewiętnastą edycję konkursu, w którym słuchacze radiowej "Trójki" wyłaniają najbardziej zaskakującą i zabawną ich zdaniem wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej, rozstrzygnięto podczas gali w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Nie uczestniczyła w niej zdobywczyni pierwszego miejsca, była wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, aktualnie komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W imieniu Bieńkowskiej statuetkę odebrała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
- Poczucie humoru w każdej sytuacji, w każdym momencie życia jest bardzo potrzebne - skomentowała na scenie Kidawa-Błońska.
Drugie miejsce w plebiscycie "Srebrne Usta 2014" zajął wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, nagrodzony za długą wypowiedź poświęconą Polsce: "Polsko, pamiętasz? Wojenko, wojenko, cóżeś Ty za pani... I dali mu konika cisawego. I poszła w bój szara piechota, a pierwsza brygada na stos rzuciła swój nie tylko los. Polsko pamiętasz? Gdzie są chłopcy z tamtych lat, gdzie dziewczęta... Polsko, pamiętasz? Bagnet na broń! Pamiętasz romantycznych poetów, którzy tworzyli klimat. Pamiętasz ku pokrzepieniu serc literaturę, jej młodowiejskie wieszczenie, że trzeba być gotowym, kiedy zabrzmi złoty róg. Polsko, pamiętasz? Wróć Jasieńku z tej wojenki, wróć... Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski ród!".
Przyjmując statuetkę, laureat odparł żartem: "Na miły Bóg, życie nie jest po to tylko, żeby brać. Politycy więc dają to, co mają w obfitości, słowa, cytaty i przemówienia."
Nagroda trzecia przyznana została szefowi Rady Naczelnej PSL Jarosławowi Kalinowskiemu za słowa: "Ja spróbuję tak to wytłumaczyć może: nie ma tego złego, co by na dobre za chwilę... nie daj Boże, żeby w ogóle przyszło, ale jeżeli przyjdzie, to żeby wyszło".
Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magda Jethon podkreślała podczas gali, że bardzo ceni "wszystkich ludzi, którzy mają dystans do siebie i poczucie humoru na swój temat". Ceremonię poprowadzili wspólnie Beata Michniewicz (pomysłodawczyni plebiscytu "Srebrne Usta") i Wojciech Zimiński.
Plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia "Srebrne Usta" został wymyślony w 1992 r. - Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii - przypominają organizatorzy plebiscytu.
Jak dodają, opisując swoje intencje, mieli "nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom".
W poprzednich edycjach laureatami "Srebrnych Ust" byli m.in.: Renata Beger, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.
Skomentuj artykuł