11 kolejnych tomów akt katyńskich dla Polski

PAP / wab

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała w czwartek stronie polskiej 11 kolejnych tomów akt śledztwa, jakie w latach 1990-2004 Główna Prokuratura Wojskowa FR prowadziła w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

Jak dowiedziała się PAP ze źródła w Prokuraturze Generalnej w przekazanych dokumentach znajdują się m.in. informacje o miejscach pochówku ofiar zbrodni katyńskiej.

Dokumenty przekazał radcy ambasady RP w Moskwie Longinie Putce szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej FR Saak Karapetjan. Poinformował, że wśród przekazanych akt są materiały tajne.

Karapetjan dodał, że w miarę odtajniania kolejnych akt będą one przekazywane stronie polskiej.

Akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia liczą 183 tomy, z czego 36 objętych zostało klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a 80 - do "użytku służbowego". 67 tomów to materiały jawne.

Rosja przekazała Polsce do czwartku 137 tomów akt - 67 tomów jawnych i 70 - z adnotacją "do użytku służbowego". Do przekazania zostało więc 10 tomów akt z adnotacją "do użytku służbowego" i 36 tomów - z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a także postanowienie Głównej Prokuratury Wojskowej FR o umorzeniu śledztwa, które również zostało przez stronę rosyjską utajnione.

W środę Prokuratura Generalna FR przekazała Polsce 14 tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

11 kolejnych tomów akt katyńskich dla Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.