5,5 mln ludzi musiało uciec z domów

5,5 mln ludzi musiało uciec z domów
(fot. United Nations Photo / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / kn

W pierwszym półroczu 2014 r. 5,5 mln ludzi na świecie musiało opuścić domy i szukać schronienia m.in. przed konfliktami zbrojnymi. Największą grupę uchodźców stanowią Syryjczycy - podaje w środę Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

W opublikowanym raporcie UNHCR wylicza, że z tej liczby 1,4 mln ludzi musiało uciekać poza granice kraju zamieszkania.
Największą grupą uchodźców, po raz pierwszy w historii, są Syryjczycy - ponad 3 mln ludzi. Stanowią oni obecnie 23 proc. wszystkich uchodźców - wylicza UNHCR. W oenzetowskim zestawieniu na drugim miejscu jest Afganistan, gdzie do tej pory 2,7 mln mieszkańców zostało zmuszonych do migracji. UNHCR wymienia następnie Somalię, Sudan, Sudan Płd., Demokratyczną Republikę Konga, Birmę i Irak.
W raporcie podkreślono, że najwięcej uchodźców przebywa na terytorium Pakistanu - 1,6 mln. Ponad milion osób znalazło schronienie w Libanie, ok. 980 tys. w Iranie, a ponad 820 tys. w Turcji.
W Polsce odnotowano ponad 16 tys. uchodźców.
"W 2014 roku zaobserwowaliśmy bezprecedensowy wzrost liczby ludzi, którymi się opiekujemy. Dopóty społeczność międzynarodowa nie znajdzie rozwiązań politycznych dla wygaszenia obecnych konfliktów i zapobiegania następnym, dopóki będziemy się zmagać z dramatycznymi konsekwencjami humanitarnymi" - ocenił wysoki komisarz ds. uchodźców Antonio Guterres.
ONZ informuje, że uciekając przed wojną Syryjczycy szukali schronienia w ponad 100 krajach. Złożyli też w pierwszej połowie 2014 r. ponad 59 tys. wniosków o przyznanie statusu uchodźcy. 40 proc. z nich otrzymały władze Niemiec i Szwecji.
Polskie władze otrzymały ponad 2,8 tys. wniosków o przyznanie statusu uchodźcy - wylicza UNHCR w raporcie.
Raport został sporządzony na bazie informacji rządowych i organizacji międzynarodowych. ONZ zwraca uwagę, że nie są to dane kompletne; te będą przedstawione w czerwcu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5,5 mln ludzi musiało uciec z domów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.