Ach, co to był za ślub

(fot. EPA/Ian Langsdon)
PAP / drr

Zakończyła się ceremonia ślubna wnuka Elżbiety II, księcia Williama, i Kate Middleton w wypełnionym po brzegi Opactwie Westminsterskim. Brytyjczycy mówią o "ślubie stulecia", podobnie jak przed laty o ślubie księcia Karola z Dianą Spencer.

Ceremonii ślubnej przewodniczył abp Canterbury Rowan Williams. Middleton, podobnie jak 30 lat temu lady Diana Spencer, ślubuje księciu Williamowi "miłość, pociechę, szacunek i wsparcie, w chorobie i zdrowiu", ale nie posłuszeństwo.

DEON.PL POLECA

Do Opactwa zaproszono ok. 1,9 tys. gości, w tym głowy koronowane i ambasadorów. Zaproszenie cofnięto ambasadorowi Syrii, a władca Bahrajnu, który je otrzymał, sam zrezygnował z przyjazdu. Władze obu krajów ściągnęły na siebie międzynarodowe potępienie za brutalną rozprawę z uczestnikami protestów społecznych.

Na ślub nie zaproszono byłych laburzystowskich premierów Tony'ego Blaira i Gordona Browna. Nieoficjalne doniesienia mówią, że żaden z nich nie przypadł Elżbiecie II do gustu.

Centralna Orkiestra RAF powitała młodą parę w Opactwie fanfarą "Odważny i Dzielny" (ang. Valiant And Brave) specjalnie skomponowaną z okazji ślubu. "Odważny i Dzielny" to motto 22. eskadry RAF, w której książę William pełni służbę.

Suknię ślubną Kate Middleton z koronek i atłasu w kolorze kości słoniowej, z dekoltem i długim trenem, zaprojektowała Sarah Burton z brytyjskiego domu mody Alexandra McQueena - informują przedstawiciele dworu królewskiego.

Aż do dnia ślubu tożsamość projektantki była pilnie strzeżoną tajemnicą.

Panna młoda podczas ceremonii ślubnej miała na głowie diadem, który pożyczyła jej babka księcia Williama, królowa Elżbieta II.

Diadem wykonano w 1936 roku u Cartiera. Ojciec Elżbiety II, późniejszy król Jerzy VI, zamówił go dla swej małżonki Elżbiety, znanej potem jako królowa matka.

Królowa matka podarowała diadem córce Elżbiecie na jej 18. urodziny.

Diadem jest - zgodnie z tradycją - czymś pożyczonym, co powinna mieć na sobie każda panna młoda. Musi też nosić coś nowego, coś starego i coś niebieskiego.

Małżonkowie książę William i księżna Catherine, z domu Middleton, nie zawiedli oczekiwań i pocałowali się publicznie, gdy po piątkowej ceremonii ślubnej w Opactwie Westminsterskim pojawili się na balkonie Pałacu Buckingham.

Pocałunek był wprawdzie krótki, ale dziesiątki tysięcy ludzi, czekających na tę chwilę, wiwatowały na cześć młodej pary. Pocałunek powtórzyli kilka minut później w nieco dłuższej wersji.

Gdy William i Catherine wyszli na balkon, nad Pałacem Buckingham przeleciały samoloty RAF, w tym Spitfiere, Hurricane i Lancaster. Książę William jest patronem Battle of Britain Memorial Flight, organizującej przeloty historycznych maszyn lotniczych z czasów drugiej wojny światowej.

Pałac Buckingham poinformował w piątek rano, że Elżbieta II przyznała Williamowi z okazji jego ślubu tytuły księcia (duke) Cambridge, hrabiego (earl) Strathearn oraz barona Carrickfergus. Jego małżonka będzie więc księżną (duchess) Cambridge, hrabiną (countess) Strathearn i baronessą Carrickfergus.

Na trasie przejazdu orszaku weselnego od rana stoją dziesiątki tysięcy ludzi. Pomimo pochmurnej pogody zebrani są w świetnych humorach. Wielu narzuciło na ramiona brytyjskie flagi lub pomalowało twarze w brytyjskie barwy narodowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ach, co to był za ślub
Komentarze (4)
T
teresa
30 kwietnia 2011, 08:46
 Piękna uroczystość w kościele,skuknia elegancka i skromna-piękna,welon podkreślił,że panna młoda nie musi sobie dodawać "pamięci zewnętrznej",żeby wiedzieć kim jest.Niepokojąca intercyza- trzeba wielkiej wiary w to, że nie będzie trzeba pozostawić dzieci na dworze.No i na koniec- zachwycający , ludzki ,delikatny i pewny pocałunek małżeński.Nie to co polskie- GORZKO! I przez 5 minut  wykonuj pantogram ,bo się "rodzince" nie podoba. Tfu!  Co ma zostać w alkowie -powinno tam zostać.Zastanawiam się tylko,czy Elton wiedział o czym śpiewa,chyba nie. Jednym słowem dano nam przykład,jak z mody na cokolwiek nie uczynić bożka.   Wszystkiego dobrego .
D
D@n
30 kwietnia 2011, 01:16
Powinno się pisac po polsku książe Wilhelm nie William, tak jak mówimy książe Karol a nie charles, czy Królowa Elżbieta a nie Elizabeth
AO
Agnieszka Obuchowska
29 kwietnia 2011, 19:35
Tacy sami ludzie jak my tylko z większą kiesą i większą dozą odpowiedzialności za swoje czyny. Suknia mnie nie zachwyciła, Książę łysiejący w wieku niespełna 30 lat też nic specjalnego, a cała reszta blichtr i kasa, gdyby nie to że to prawnuk Królowej Matki i wnuk Elżbiety II to nikt by się o tym ślubie nie dowiedział. Szkoda mi Williama ze względu na historię matki a cieszy fakt, że może przy Katherine troszkę się "ogrzeje" i zazna tego co jemu jako nastolatkowi zabrał los. Życzę im jak najlepiej, ale żeby się zachwycać, naprawdę nie ma kim i czym....
T
Teresa
29 kwietnia 2011, 14:15
Nie sądziłam,że w tym obrządku tak pięknie zwraca sie do Chrystusa o Boże błogosławieństwo dla młodej pary.