Afganistan: rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Wielkiej Rady (Loja Dżirga) ws. rokowań z talibami

Afganistan: rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Wielkiej Rady (Loja Dżirga) ws. rokowań z talibami
(fot. EPA/JAWAD JALALI)
PAP / pch

Przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa rozpoczęło się w poniedziałek w Kabulu czterodniowe posiedzenie ogólnoafgańskiej konsultacyjnej Wielkiej Rady (Loja Dżirga), które ma ustalić warunki ewentualnych rokowań pokojowych z talibami.

Rada zebrała się jak zwykle w wielkim namiocie w centrum stolicy, tym razem w składzie 3,2 tys. przedstawicieli starszyzny plemiennej oraz przywódców politycznych i religijnych ze wszystkich 34 prowincji Afganistanu. "Jestem dumny z tego, że mam tutaj przed sobą reprezentantów całego kraju i że zebraliśmy się dzisiaj, by rozmawiać o negocjacjach pokojowych" - powiedział na inauguracji obrad afgański prezydent Aszraf Ghani.
Afganistan: rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Wielkiej Rady (Loja Dżirga) ws. rokowań z talibami - zdjęcie w treści artykułu
(fot. EPA/JAWAD JALALI)
Posiedzenie Wielkiej Rady zbojkotowało jednak wielu polityków, w tym premier Abdullah Abdullah i były prezydent Hamid Karzaj. Wskazują oni, że zostali pominięci przy podejmowaniu decyzji o zwołaniu Loi Dżirgi, a celem całego przedsięwzięcia jest zwiększenie szans Ghaniego na reelekcję we wrześniowych wyborach.
Talibowie oświadczyli w niedzielę, że Wielka Rada stanowi "widowisko marionetek USA" w Afganistanie. Niemniej przemawiając na otwarciu obrad główny organizator zgromadzenia Mohammed Omar Daudsai podziękował im za zgodę na udanie się delegatów do Kabulu.
Afganistan: rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Wielkiej Rady (Loja Dżirga) ws. rokowań z talibami - zdjęcie w treści artykułu nr 1
(fot. EPA/JAWAD JALALI)
Od października ubiegłego roku odbyło się kilka rund rozmów przedstawicieli Talibanu i Stanów Zjednoczonych na temat bezpiecznego wycofania wojsk amerykańskich w zamian za gwarancje, że Afganistan nie będzie dla terrorystów bazą dla ich działań w innych krajach świata. Talibowie odmawiają natomiast negocjowania z rządem Ghaniego, sterowanym według nich przez zagranicę.
Uchwały zwoływanej tylko w nadzwyczajnych okolicznościach Loi Dżirgi nie mają dla prezydenta mocy wiążącej. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Afganistan: rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Wielkiej Rady (Loja Dżirga) ws. rokowań z talibami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.