Aneksja Krymu spowoduje retorsje wobec Rosji
Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w czwartek w Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Dodał, że liczy na rozsądne rozwiązanie kryzysu, ale nie ma na to żadnych gwarancji.
Kerry, który spotka się w piątek w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania w sprawie Ukrainy, powiedział senatorom, że liczy na to, "iż rozsądek zwycięży" w tych negocjacjach. Podkreślił jednak, że nie ma na to żadnych gwarancji.
Unia Europejska i USA zareagują jeszcze w poniedziałek, jeśli Rosja postanowi wykorzystać jako powód do zagarnięcia Krymu wynik referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - powiedział Kerry.
Sekretarz stanu wyjaśnił, że wcześniej w czwartek ponownie "krótko rozmawiał" z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. "Mam nadzieję, że Rosjanie przyjadą (do Londynu) świadomi tego, że wspólnota międzynarodowa jest silna i w tej sprawie ma wspólne stanowisko" - dodał Kerry.
Po czwartkowej rozmowie szefów dyplomacji USA i Rosji, jak po kilku poprzednich, wydano lakoniczny komunikat, z którego nie wynika, by doszło do jakiegokolwiek porozumienia.
Dzień wcześniej, występując w Izbie Reprezentantów, Kerry powiedział: "Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i - jak myślę - także świata, że znajdziemy rozstrzygnięcie, które zapewni poszanowanie integralności i suwerenności Ukrainy".
Zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji Waszyngton uznaje za nielegalne; w czwartek Kerry powtórzył w Senacie, że "nie żadnego usprawiedliwienia, żadnych podstaw prawnych" dla tego głosowanie.
Wyjaśnił też, że według amerykańskich ocen na terenie Krymu, prócz 25 tys. rosyjskich żołnierzy stacjonujących tam w ramach porozumienia z Ukrainą dotyczącego Floty Czarnomorskiej, jest obecnie około 20-tysięczny kontyngent rosyjskich wojsk. Rosyjski parlament ma głosować 21 marca w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.
Izba Reprezentantów zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dol.
Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej.
Skomentuj artykuł