Belgia: zakaz ubioru zakrywającego twarz

Belgia: zakaz ubioru zakrywającego twarz
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
PAP/ ed

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) zatwierdził we wtorek wprowadzony w Belgii w 2011 r. zakaz noszenia w miejscach publicznych ubioru zakrywającego twarz.

Oceniono, że nie łamie on Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Do Trybunału wpłynęły dwie skargi; pierwsza złożona przez dwie muzułmanki, Belgijkę oraz Marokankę, odnosiła się do wprowadzonego w 2011 r. zakazu noszenia m.in. burki czy nikabu. Drugą skargę do ETPC wniosła Belgijka, również wyznawczyni islamu, w związku z podobnymi rozporządzeniami wprowadzonymi w 2008 roku przez belgijskie gminy Pepinster, Dison i Verviers. Kobiety skarżyły się na dyskryminację i naruszenie prywatności.

Bundestag zabronił urzędniczkom noszenia nikabu i burki >>

Sędziowie ETPC ocenili, że w obu przypadkach restrykcje te określają warunki współżycia społecznego, a ich celem jest "ochrona praw i wolności drugiej osoby". W decyzji oceniono również, że taki zakaz "może w społeczeństwie demokratycznym uchodzić za konieczny".

Trybunał zatwierdził również kary przewidziane w belgijskim prawie za noszenie ubioru częściowo lub całkowicie zakrywającego twarz - od grzywny do pozbawienia wolności, w przypadku powtarzającego się naruszenia prawa.

Agencja AFP podkreśla, że sędziowie utrzymali argumentację, której użyto w 2014 r. przy okazji wydania decyzji podtrzymującej zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych we Francji, która zdecydowała się na to rozwiązanie jako pierwsza (w 2010 r.). Strasburski Trybunał zadecydował wówczas, że władze mają prawo ustanawiać warunki współżycia społecznego, a zakaz nie wynika z "religijnych konotacji ubrań, ale jedynie z faktu, że zakrywają one twarz".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia: zakaz ubioru zakrywającego twarz
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Belgia: zakaz ubioru zakrywającego twarz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.