Brytyjczycy popierają weto Camerona

Brytyjczycy popierają weto Camerona
(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / psd

 Większość Brytyjczyków popiera decyzję swojego premiera Davida Camerona, który zablokował zmianę unijnego traktatu na ubiegłotygodniowym szczycie UE w Brukseli - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "The Times".

Dla 57 proc. ankietowanych Cameron, który stoi na czele Partii Konserwatywnej, miał rację, zgłaszając swoje weto, podczas gdy tylko 14 proc. jest zdania, że się mylił.

49 proc. wyborców, którzy w wyborach parlamentarnych w maju 2010 roku głosowali na proeuropejską partię Liberalnych Demokratów, również poparli stanowisko premiera.

Weto podzieliło głównie polityków z koalicyjnego rządu konserwatystów i Liberalnych Demokratów. Wicepremier i szef liberałów Nick Clegg przyznał w niedzielę, że po decyzji Camerona Wielkiej Brytanii grozi "izolacja i marginalizacja".

Z sondażu wynika jednocześnie, że większość ankietowanych (56 proc.) ocenia, iż weto Camerona zmniejszy wpływy Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Sondaż został przeprowadzony 9-11 grudnia na grupie 1951 osób przez instytut opinii publicznej Populus.

Podczas czwartkowo-piątkowego szczytu UE Wielka Brytania była jedynym krajem, który zablokował wzmacniające dyscyplinę budżetową zmiany w traktacie. Dlatego 17 państw strefy euro i dziewięć krajów spoza niej zapowiedziały zawarcie odrębnej międzyrządowej umowy, choć niektóre kraje zasygnalizowały swą ostrożność w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brytyjczycy popierają weto Camerona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.