Brytyjsko-amerykańskie rozmowy o Ukrainie
Nowe kierownictwo Ukrainy powinno wykazać, że chce przystąpić do reform i ograniczyć korupcję w zamian za długoterminowe wsparcie międzynarodowe - powiedział we wtorek w Waszyngtonie szef brytyjskiej dyplomacji William Hague po rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.
Opublikowany komunikat informuje, że szefowie dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii podkreślili ponownie, że nie traktują sytuacji na Ukrainie jako okazji do współzawodnictwa o wpływy w tym kraju w duchu "zimnej wojny", w którym jedna ze stron musi być przegrana.
Zarówno Hague jak i Kerry podkreślili wagę udziału Rosji w pokojowych przemianach na Ukrainie. "Chcemy współpracować z Rosją i innymi krajami aby od tego momentu wydarzenia przebiegały w sposób pokojowy" - powiedział Hague po spotkaniu.
Obaj ministrowie opowiedzieli się też przeciwko jakimkolwiek próbom doprowadzenia do rozpadu Ukrainy. "Niepodległość i terytorialna integralność Ukrainy są niezwykle ważne" - powiedział Hague dziennikarzom. Dlatego też - dodał - nowy rząd tego kraju musi mieć charakter "inkluzywny". "Trzeba zaangażować ludzi, ważne jest aby Ukraińcy podejmowali decyzje wspólnie".
Komunikat informuje też, że Hague i Kerry przedyskutowali też problem szybkiej pomocy finansowej dla Ukrainy. Podkreślili jednak, że aby uzyskać taką pomoc Ukraina będzie musiała spełnić warunki MFW i wykazać wolę zajęcia się "powszechną kulturą korupcji".
MFW wyśle misję techniczną na Ukrainę
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prawdopodobnie wkrótce wyśle misję o charakterze technicznym na Ukrainę w celu wsparcia władz w Kijowie - poinformowała we wtorek szefowa MFW Christine Lagarde.
"Prawdopodobnie wkrótce wyślemy pewne wsparcie techniczne do tego kraju ponieważ jest to nasz obowiązek wobec kraju członkowskiego, który o to prosi" - powiedziała Lagarde w wystąpieniu na amerykańskim uniwersytecie Stanford, w Kalifornii.
Dodała, że MFW ma na Ukrainie przedstawiciela, którego zadaniem będzie określenie sytuacji gospodarczej tego kraju.
Lagarde podkreśliła, że MFW musi "nawiązać dialog" z rządem Ukrainy, po jego zatwierdzeniu przez parlament i po zwróceniu się tego rządu o oficjalną pomoc.
Reuters zaznacza, że obowiązujące w MFW zasady uniemożliwiają występowanie z ofertą pomocy do kraju, który formalnie o nią nie poprosił.
Analitycy są zgodni, że pomoc MFW miałaby krytyczne znaczenie dla Ukrainy, której gospodarka stanęła nad przepaścią.
Skomentuj artykuł