Bułgaria: niebezpiecznie wysoka liczba zachorowań na odrę. "Istnieją warunki do wybuchu epidemii"

Bułgaria: niebezpiecznie wysoka liczba zachorowań na odrę. "Istnieją warunki do wybuchu epidemii"
(fot. Deposit Photos)
PAP / kw

W Bułgarii odnotowano już 463 zachorowania na odrę - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. W związku z niebezpiecznie wysoką liczbą zachorowań w ostatnich dwóch miesiącach powołano radę koordynacyjną ds. kontroli nad rozprzestrzenieniem tej choroby.

Według resortu obecnie pod względem liczby zachorowań Bułgaria znajduje się na 6. miejscu w Europie. Ponad dwukrotnie więcej jest ich w Macedonii Północnej, skąd według bułgarskich władz sanitarnych choroba dotarła do Bułgarii. Pierwsze przypadki odnotowano w przygranicznych regionach.

DEON.PL POLECAObecnie zachorowania odnotowano w 11 z 28 regionów, w zachodniej i częściowo środkowej części Bułgarii. Najwięcej przypadków zarejestrowano w Sofii i regionie sofijskim - 296. Ponad 80 zarażonych to dorośli, w tym personel medyczny.

Rada ma koordynować i nadzorować działania lekarzy oraz pielęgniarek m.in. w przedszkolach i szkołach, by kontrolowali regularnego szczepienia dzieci, sprawdzali listy podlegających szczepieniu. Zapewniono wystarczającą liczbę bezpłatnych szczepionek. Szczepione mogą być również osoby dorosłe, które nie chorowały na odrę i obawiają się zakażenia.

Ważnym zadaniem służby medycznej jest dotarcie do środowisk odmawiających szczepienia i przekonanie ich o konieczności szczepień.

W Bułgarii szczepienie na odrę jest obowiązkowe od 1969 r. Według oficjalnych danych zaszczepionych jest 92 proc. urodzonych po tym roku, lecz według szefa centralnego szpitala chorób zakaźnych Atanasa Mangyrowa nieszczepionych jest znacznie więcej niż 8 proc.

Główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew przestrzegł, że w szkołach istnieją warunki do wybuchu epidemii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bułgaria: niebezpiecznie wysoka liczba zachorowań na odrę. "Istnieją warunki do wybuchu epidemii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.