Burza tropikalna Nate, która nadciąga nad USA, jest już huraganem

Burza tropikalna Nate, która nadciąga nad USA, jest już huraganem
(fot. PAP/EPA/JORGE TORRES)
PAP / jp

Burza tropikalna Nate, która kieruje się w stronę USA, przekształciła się w sobotę nad ranem w huragan kategorii 1. Przechodząc przez Amerykę Środkową, spowodowała śmierć co najmniej 28 osób i poważne szkody.

- Nate przekształciła się w huragan - ogłosiło w sobotę amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Nate jest obecnie szacowany na 1 - najsłabszy - w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Według Krajowej Służby Meteorologicznej Meksyku (SMN) huragan przemieszcza się w prędkości 35 km na godzinę z podmuchami wiatru do 150 km na godzinę; do USA powinien dotrzeć we wczesnych godzinach w niedzielę.

Mitch Landrieu, burmistrz Nowego Orleanu, zniszczonego w 2005 roku przez huragan Katrina, powiedział, że największym zagrożeniem nie są deszcze, lecz silne wiatry i fale sztormowe. Wiatry mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych, a fale mogą sięgać 2,7 m - dodał.

DEON.PL POLECA

Na przypuszczalnej drodze huraganu - w Alabamie, Luizjanie, Mississippi, a także w 28 hrabstwach na Florydzie i w Nowym Orlenia ogłoszono stan wyjątkowy.

Południe USA nawiedziły w sierpniu dwa huragany - Harvey w Teksasie i Luizjanie, powodując śmierć 42 osób i znaczne straty materialne oraz Irma, która po przejściu przez Antyle, osiągnęła 5. najwyższą kategorię, zabijając 12 osób na Florydzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Burza tropikalna Nate, która nadciąga nad USA, jest już huraganem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.