Chcą postępu w relacjach USA - Rosja

Chcą postępu w relacjach USA - Rosja
(fot. EPA/Michael Reynolds)
PAP / drr

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama wyrazili we wtorek w rozmowie telefonicznej wolę "dokonania postępu" w relacjach między Moskwą a Waszyngtonem - podały służby prasowe Kremla.

- Prezydenci potwierdzili chęć dokonania postępu w dwustronnych stosunkach we wszystkich dziedzinach, w tym we współpracy ekonomicznej - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, na którego powołują się rosyjskie agencje.

Rzecznik dodał, że prezydent Obama przyjął zaproszenie prezydenta Putina do złożenia wizyty oficjalnej w Rosji, lecz nie podał żadnej konkretnej daty.

Obama "potwierdził chęć podróży do Rosji w przyszłości, po ustaleniu terminu wizyty kanałami dyplomatycznymi" - powiedział Pieskow.

DEON.PL POLECA

Rosja wielokrotnie wyrażała zamiar zorganizowania spotkania Putin-Obama w Moskwie.

Rozmowa dwóch prezydentów była pierwszą po zwycięstwie wyborczym Obamy 6 listopada. Putin wrócił na Kreml po marcowych wyborach; funkcję prezydenta sprawował przedtem dwukrotnie w latach 2000-2008.

Jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA jest budowa tarczy antyrakietowej w Europie. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, a NATO zapewnia, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcą postępu w relacjach USA - Rosja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.