"Chcemy, by dialog wpływał na gospodarkę"

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / im

Nie jesteśmy zadowoleni ze sposobu, w jaki polsko-chiński dialog polityczny przekłada się na gospodarkę - podkreślił w piątek szef MSZ Radosław Sikorski podczas wizyty w Pekinie. W kontaktach gospodarczych obu krajów ma pomóc specjalny komitet międzyrządowy.

Sikorski spotkał się w piątek z szefem MSZ Chin Yangiem Jiechim oraz z He Guonqiangiem, jednym z dziewięciu stałych członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin.

Szef polskiej dyplomacji wskazał w rozmowie z PAP, że Chiny doceniły pozycję i rolę Polski w Europie, o czym świadczy fakt, że właśnie w Warszawie premier Wen Jiabao spotkał się w kwietniu z przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak "nie jesteśmy zadowoleni ze sposobu, w jaki dialog polityczny przekłada się na gospodarkę" - zaznaczył Sikorski.

DEON.PL POLECA

Delegacji polskiej w Chinach towarzyszy duża grupa szefów przedsiębiorstw głównie z branży energetycznej i spożywczej. W polskiej ambasadzie w czwartek odbyły się dwa duże seminaria z udziałem najważniejszych partnerów chińskich.

Niektóre firmy z polskiej branży spożywczej dostały już certyfikaty dopuszczające ich wyroby do obrotu w Chinach i niebawem rozpoczną sprzedaż na tamtejszym rynku.

Sikorski poruszył sprawę gwarancji bankowych, które należą się stronie polskiej po zerwanym kontrakcie na budowę autostrady w Polsce przez chińską firmę Covec. Jak wyjaśnił, jest to jedyny punkt wizyty, który nie został ostatecznie rozwiązany, ale dla przyszłości dobrej współpracy powinien być jak najszybciej załatwiony.

W rozmowie z Yangiem Jiechim szef polskiego MSZ poruszył również kwestię praw człowieka i wolności obywatelskich. W komentarzu do tej rozmowy zaznaczył, że spotkał się z przedstawicielami środowisk niezależnych i docenia rangę tego problemu w Chinach, ale z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze fakt, że w ciągu ostatnich 30 lat w Chinach 500 milionów ludzi wyszło z biedy, i jest to zasługą władz.

Obaj ministrowie uzgodnili, że w przyszłym roku odbędzie się spotkanie stałego komitetu międzyrządowego. Sikorski podkreślił, że powołanie takiego komitetu, jak i wsparcie rządu, potrzebne jest do tworzenia dobrego klimatu w kontaktach gospodarczych i do realizacji dużych projektów inwestycyjnych; jest to szczególnie ważne w przypadku chińskich zwyczajów biznesowych.

Oprócz oficjalnych spotkań polski minister odbył również wiele prywatnych rozmów z przedstawicielami niezależnych mediów, ekspertami od spraw chińskich oraz artystami.

Podczas pobytu w Pekinie Sikorski wysyłał informacje w języku chińskim na niedostępnym w Chinach Twitterze. Dostał wiele odpowiedzi na swoje wpisy, i jak zaznaczył na wszystkie wysłał odpowiedź po chińsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chcemy, by dialog wpływał na gospodarkę"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.