Chiny: MSZ zaprzecza doniesieniom o rozmowach z wenezuelską opozycją

Chiny: MSZ zaprzecza doniesieniom o rozmowach z wenezuelską opozycją
(fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG)
PAP / ml

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying zaprzeczyła w środę doniesieniom amerykańskiej prasy, że chińscy dyplomaci spotykali się w Waszyngtonie z przedstawicielami tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido, by chronić chińskie inwestycje w tym kraju.

Guaido, szef parlamentu i przywódca opozycji, ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem Wenezueli. Od tamtej pory uznało go w tej roli wiele państw zachodnich, m.in. USA i większość krajów UE, w tym Polska. Dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro wciąż uznają natomiast m.in. Rosja i Chiny.

Dziennik "Wall Street Journal" podał, że chińscy dyplomaci spotykali się w Waszyngtonie z przedstawicielami Guaido, gdyż obawiają się o przyszłość chińskich projektów naftowych w Wenezueli oraz o spłatę prawie 20 mld dolarów pożyczek, jakich Pekin udzielił Caracas.

"Chiny zdają sobie sprawę z rosnącego ryzyka zmiany reżimu (…) Choć wolą stabilność, rozumieją, że muszą przełożyć jajka do drugiego koszyka" - ocenił cytowany przez "WSJ" specjalista w sprawach stosunków chińsko-latynoamerykańskich z US Army War College, R. Evan Ellis.

Doniesieniom amerykańskiego dziennika zaprzeczyła rzeczniczka chińskiego MSZ. "Te informacje są fałszywe" - powiedziała Hua Chunying na rutynowym briefingu w Pekinie.

Wcześniej chińskie MSZ informowało, że Chiny pozostają w kontakcie "ze wszystkimi stronami" sporu politycznego w Wenezueli. "Niezależnie od tego, jak sytuacja się rozwinie, współpraca chińsko-wenezuelska nie powinna ucierpieć" - mówił 1 lutego rzecznik resortu Geng Shuang.

Od 2007 roku Chiny przekazały Wenezueli ponad 50 mld dolarów w formie pożyczek, które miały być spłacone dostawami ropy naftowej, a według szacunków chińskiego ministerstwa handlu ok. 20 mld dolarów wciąż nie zostało spłaconych - podał "WSJ".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: MSZ zaprzecza doniesieniom o rozmowach z wenezuelską opozycją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.