Cipras broni porozumienia z wierzycielami

Cipras broni porozumienia z wierzycielami
(fot. tjuel / foter / CC BY)
Reuters, AP / PAP / ak

Grecja toczyła "ciężką walkę" przez ostatnie miesiące, by uzyskać porozumienie o pomocy finansowej, które pomoże jej stanąć na nogi - zapewnił premier Aleksis Cipras w poniedziałek w Brukseli po osiągnięciu porozumienia podczas szczytu państw strefy euro.

- Znaleźliśmy się przed trudnymi decyzjami, trudnymi dylematami. Wzięliśmy odpowiedzialność za decyzje po to, by zapobiec realizacji celów najbardziej radykalnych kół konserwatywnych w Unii Europejskiej - mówił Cipras dziennikarzom.

Według niego Grecja zdołała sprzeciwić się żądaniom, by jej aktywa państwowe zostały przeniesione za granicę, jak i planowi "finansowego uduszenia i załamania systemu bankowego". Oznajmił, że taki wariant został niedawno "zaplanowany do ostatnich szczegółów" i już zaczął być wdrażany.

Cipras powiedział, że Grecja uzyskała ustępstwa w sprawie restrukturyzacji długu i zapewniła sobie finansowanie w średniej perspektywie. Ten nowy program pomocowy powinien przekonać rynki, że wyjście Grecji ze strefy euro, tzw. Grexit, należy do przeszłości - ocenił szef rządu.

- Dzisiejsza decyzja utrzymuje Grecję w warunkach stabilności finansowej, daje możliwość poprawy. Jednocześnie (...) będzie to porozumienie trudne do wdrożenia - przyznał Cipras. Zarazem zapewnił, że obciążenia będą rozłożone przy uwzględnieniu sprawiedliwości społecznej i spadną także na tych, którzy nie ponieśli kosztów podczas kryzysu. Premier podkreślił, że Grecja potrzebuje radykalnych reform, by pozbyć się starej oligarchii.

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro.

Strefa euro zadeklarowała też, że jest gotowa rozważyć dodatkowe działania, które ułatwiłyby obsługę greckiego długu, jak np. odroczenie spłat. Wykluczono jednak nominalną redukcję zadłużenia. Grecja potwierdziła, że spłaci swoje należności w terminie i w całości.

W ramach pakietu Grecja otrzyma zapowiedziany przez Komisję Europejską program inwestycyjny dla pobudzenia wzrostu i zatrudnienia na kwotę 35 mld euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cipras broni porozumienia z wierzycielami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.