Clinton o bezpieczeństwie energetycznym

Clinton o bezpieczeństwie energetycznym
(fot. EPA/VASSIL DONEV)
Ewgenia Manołowa / PAP / slo

Bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw - te tematy dominowały w niedzielnych rozmowach Hillary Clinton w Bułgarii. Sekretarz stanu USA zapowiedziała przyjazd do Sofii specjalnego wysłannika ds. energetyki w Eurazjii Richarda Morningstara.

Clinton rozmawiała z nowym prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem oraz premierem Bojko Borysowem, który zarówno przed wizytą, jak i na niedzielnej konferencji prasowej potwierdził stanowisko Sofii w sprawie zakazu poszukiwania gazu przy użyciu technologii szczelinowania hydraulicznego. Zakaz ten, uchwalony przez parlament w styczniu, oznacza praktycznie brak zezwolenia na poszukiwanie gazu łupkowego w kraju.

- W tej sprawie ekologia jest dla nas na pierwszym miejscu, względy finansowo-gospodarcze - na drugim - powiedział Borysow na konferencji.

Clinton podkreśliła, że Stany Zjednoczone i Bułgaria są partnerami, którym zależy na "postępie w zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego i ocaleniu pięknej bułgarskiej przyrody".

Pewna liczba amerykańskich firm mających doświadczenie w tej dziedzinie może pomóc rządowi w wysiłkach zagwarantowania energii po dostępnych cenach - oznajmiła sekretarz stanu USA, informując o wysłaniu do Sofii w najbliższych dniach Morningstara na rozmowy z ekspertami na temat bezpieczeństwa energetycznego.

W połowie stycznia bułgarski rząd wycofał zezwolenie na próbne odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego na północnym wschodzie kraju wydane w czerwcu 2011 roku amerykańskiemu koncernowi Chevron. Według wstępnych ocen firmy zasoby tego surowca w Bułgarii mogą wynosić od 300 mld do 1 bln metrów sześciennych.

Decyzja rządu, tak jak i uchwała parlamentu o zakazie poszukiwań gazu łupkowego, nie zostały przyjęte jednoznacznie przez polityków i część ekspertów, według których zakaz nie powinien dotyczyć poszukiwań. W niedzielę poseł centroprawicowego Związku Sił Demokratycznych Łaczezar Toszew poinformował, że wniósł do parlamentu propozycję zniesienia zakazu poszukiwań.

W przyszłym tygodniu oprócz Morningstara w Sofii spodziewany jest Aleksiej Miller, szef Gazpromu, koncernu, który zapewnia około 90 proc. dostaw gazu ziemnego do Bułgarii. Według mediów krajowych rozmowy mają dotyczyć przyśpieszenia realizacji projektu gazociągu South Stream pod Morzem Czarnym, a także nowej długoterminowej umowy o dostawach rosyjskiego gazu. Obecna wygasa w końcu bieżącego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Clinton o bezpieczeństwie energetycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.