Co piąty młody Niemiec nie wie, co to Auschwitz

Co piąty młody Niemiec nie wie, co to Auschwitz
(fot. féileacán/flickr.com)
PAP / psd

 Co piąty Niemiec w wieku od 18 do 29 lat nie wie, że Auschwitz to nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego - wynika z opublikowanego w środę sondażu dla tygodnika "Stern". Blisko jedna trzecia ankietowanych nie wiedziała, gdzie znajdował się Auschwitz.

Według sondażu 21 proc. ankietowanych młodych obywateli Niemiec nie potrafiło wyjaśnić, czym był Auschwitz. Kłopotów z odpowiedzią na to pytanie nie mieli niemal wszyscy starsi respondenci; 90-95 proc. Niemców powyżej 30. roku życia zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego słowa - pisze "Stern".

Jednak 31 proc. wszystkich ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży były hitlerowski obóz koncentracyjny. 69 proc. odpowiedziało prawidłowo, że zbudowano go na terenie Polski.

Według sondażu 43 proc. pytanych przyznało, że nigdy jeszcze nie odwiedziło żadnego z miejsc pamięci, istniejących na terenach dawnych obozów koncentracyjnych. Więcej takich osób było wśród mieszkańców zachodniej części Niemiec (46 proc.); wśród mieszkańców wschodnich regionów odsetek ten wyniósł 27 proc.

Zdaniem 65 proc. Niemcy nie ponoszą szczególnej odpowiedzialności wobec innych narodów przez wzgląd na swoją historię. 31 proc. pytanych uznało, że taka szczególna odpowiedzialność Niemców istnieje. Jednocześnie - pisze "Stern" - 40 proc. opowiada się za definitywnym oddzieleniem historii grubą kreską (w 1994 r. uważało tak 53 proc. pytanych). Przeciwnego zdania było 56 proc pytanych.

W sondażu Instytutu Forsa wzięło udział 1002 obywateli Niemiec. W najbliższy piątek przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony w rocznicę wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Podczas piątkowej uroczystości na forum niemieckiego Bundestagu przemówienie wygłosi niemiecki krytyk literacki urodzony we Włocławku, Marcel Reich-Ranicki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co piąty młody Niemiec nie wie, co to Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.