Colin Powell dostał polskie odznaczenie

Colin Powell dostał polskie odznaczenie
Colin Powell (fot. flickr.com)
PAP / wm

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej odznaczony został były sekretarz stanu USA i były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego, emerytowany generał Colin Powell.

Uroczystość udekorowania odznaczeniem wybitnego amerykańskiego wojskowego i polityka odbyła się w czwartek wieczorem czasu lokalnego w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

W przemówieniu wygłoszonym z tej okazji Powell podkreślił historyczne związki łączące Polskę z USA, począwszy od pierwszych osadników europejskich w Ameryce na początku XVII wieku, wśród których byli Polacy, poprzez bohaterów amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej: Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszkę, po wejście Polski do NATO w 1999 roku i jej udział w wojnie w Iraku i operacji NATO w Afganistanie.

Powiedział, że sam wychował się w Nowym Jorku w środowisku imigrantów (jego rodzina pochodzi z Jamajki), w tym również polskich. Mówił też o swej podróży do ZSRR i Europy Środkowowschodniej, którą odbył jako młody oficer w okresie zimnej wojny.

Powell dodał, że kiedy z ZSRR przybył wtedy do Polski było to "jak przejście z ciemności na światło". "Zrozumiałem wtedy, że miejsce Polski na pewno nie jest w tym obozie (sowieckim)" - powiedział.

W uroczystości wziął udział przebywający z wizytą w USA minister obrony narodowej Bogdan Klich i przedstawiciele politycznej elity w Waszyngtonie.

"Jestem wielkim przyjacielem Polski od wielu lat, a Polska jest wielkim przyjacielem Ameryki od kilkuset lat" - powiedział Powell po ceremonii polskim dziennikarzom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Colin Powell dostał polskie odznaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.