Czarnobyl i Fukushima to nie to samo

Czarnobyl i Fukushima to nie to samo
Instalacja Greenpeace na ścianie reaktora elektrowni w Czarnobylu (fot. EPA/Vadim Kantor / GREENPEACE)
PAP / drr

Wypadki nuklearne w Czarnobylu i Fukushimie mają "odmienną naturę" - ocenił we wtorek, w związku z 25. rocznicą katastrofy na Ukrainie, rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, podkreślając, że w Fukushimie uwolniło się 10 razy mniej substancji radioaktywnych.

- Jest jasne, że te dwa wypadki mają odmienną naturę - przekonywał Edano. - Ilość substancji radioaktywnych uwolnionych w Fukushimie stanowi w przybliżeniu jedną dziesiątą" tego, co w Czarnobylu.

Również Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przy różnych okazjach podkreślała, że wypadek w Fukushimie "bardzo różni się" od katastrofy w Czarnobylu, zwłaszcza pod względem poziomu emisji substancji radioaktywnych.

We wtorek świat wspomina wydarzenia w Czarnobylu, gdzie w 25. rocznicę dramatycznych wydarzeń spotkają się prezydenci Ukrainy Wiktor Janukowycz i Rosji Dmitrij Miedwiediew.

DEON.PL POLECA

Bilans wydarzeń w Czarnobylu do dziś budzi kontrowersje - przypomina agencja AFP. Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) uznaje, że w jego rezultacie zginęło 31 pracowników elektrowni i strażaków bezpośrednio narażonych na działanie promieniowania, podczas gdy np. Greenpeace mówi o co najmniej 100 tys. zgonów z powodu skażenia radioaktywnego.

Na razie w Japonii nie stwierdzono żadnego przypadku śmiertelnego związanego z awarią elektrowni Fukushima I. Elektrownia, położona około 250 km na północny wschód od Tokio, została uszkodzona przez trzęsienie ziemi i towarzyszącą mu gigantyczną falę tsunami z 11 marca, w których następstwie za zabitych lub zaginionych uznaje się w Japonii 26 tys. ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czarnobyl i Fukushima to nie to samo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.