Fukushima nie tak groźna jak Czarnobyl

Fukushima nie tak groźna jak Czarnobyl
(fot. EPA/EVERETT KENNEDY BROWN)
PAP / psd

Katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii nie będzie miała poważnego wpływu na zdrowie ludzi, była mniej dramatyczna niż w Czarnobylu, jednak groźniejsza niż w Three Mile Island w USA - ocenił w środę Wolfgang Weiss z komitetu naukowego ONZ.

"Plasuje się ona pomiędzy nimi pod względem wpływu na środowisko, a nie pod względem wpływu na ludzkie zdrowie" - powiedział Weiss, który jest przewodniczącym Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR).

"Biorąc pod uwagę to, co widziałem i wiem, nie spodziewam się niczego poważnego" - odparł, pytany o ewentualne konsekwencje zdrowotne po katastrofie w Fukushimie. Dodał, że komitet będzie się dalej przyglądać sytuacji, która zaistniała po wycieku radioaktywnym z japońskiej elektrowni.

"Widzieliśmy ślady jodu w powietrzu na całym świecie, lecz są one o wiele, wiele, wiele niższe niż ślady, które zanotowaliśmy przy podobnych odległościach po Czarnobylu" - podkreślił.

Fred Mettler z UNSCEAR dodał, że narażenie ludzi na promieniowanie było mniejsze po Fukushimie niż po Czarnobylu, gdyż japońska elektrownia jest położona nad morzem.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że w katastrofie w Czarnobylu setki ludzi zostały napromieniowanych, z czego ponad 135 cierpiało na chorobę popromienną. "Nic takiego nie widzieliśmy w Fukushimie, a to, jak Japończycy w pierwszej fazie zajęli się sytuacją, bardzo różni się od tego, co się działo w Czarnobylu" - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fukushima nie tak groźna jak Czarnobyl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.