Czechy: Płonie zakład utylizacji odpadów

Czechy: Płonie zakład utylizacji odpadów
Przyczyny pożaru nie są na razie znane.
Michał Zabłocki / PAP / slo

Czeska straż pożarna od godz. 1 w nocy walczy z ogromnym pożarem zakładów utylizacji odpadów plastikowych na wschodzie kraju. Płomienie i opary zagrażają pobliskim osiedlom; władze zaleciły ewakuację około 300 osób. Płomienie nie spowodowały żadnych ofiar; pracowników udało się w porę wyprowadzić.

W ogniu stoi cały czterokondygnacyjny budynek przemysłowy w mieście Chropynie (w kraju zlińskim). W walce z pożarem uczestniczy co najmniej 100 strażaków z trzech województw oraz śmigłowiec. Miejscami płomienie przeniosły się poza teren zakładu na sąsiadujące z nim łąki.

Gaszenie utrudnia silny wiatr, gęsty dym, zbyt mało źródeł wody i awaria wodociągowej sieci przeciwpożarowej.

- Stacja oczyszczania wody nie daje rady usuwać chemikaliów, których używamy do gaszenia. Chcąc zapobiec ewentualnemu zanieczyszczeniu ekologicznemu możemy teraz gasić tylko samą czystą wodą - powiedział rzecznik miejscowej straży pożarnej Ivo Mitaczek.

20-metrowe płomienie i gigantyczny słup czarnego dymu widać z odległości kilkunastu kilometrów, w tym z położonego około 20 kilometrów na wschód Zlina.

W powietrzu wykryto podwyższone stężenie związków węgla i siarki, stąd powołany rano sztab kryzysowy zalecił ewakuację mieszkańcom dwóch chropyńskich osiedli. Tymczasowe schronisko przygotowano dla nich w niedalekim Kromierzyżu. Ewakuowanych mają tam przewieźć autobusy.

Przypuszcza się, że akcja strażaków będzie trwała cały dzień, a usuwanie skutków pożaru - nawet cały weekend.

Wciąż nie wiadomo, co wywołało pożar. Szkody wstępnie wycenia się na około 10 mln koron (1,6 mln złotych).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy: Płonie zakład utylizacji odpadów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.