Czy ETS każe usunąć krzyż z flagi W.Brytanii?
Rozumując tak jak w sprawie krzyży we włoskich szkołach, Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu powinien zażądać od Wielkiej Brytanii usunięcia krzyża św. Jerzego ze swej flagi, mówi „Corriere della Sera” profesor Carlo Cardia. Rozmowa dotyczy najnowszej książki wykładowcy prawa kościelnego na Uniwersytecie Roma Tre, poświęconej właśnie kontrowersyjnemu orzeczeniu strasburskiego trybunału z listopada ubiegłego roku, nakazującego usunięcie krzyży z włoskich szkół publicznych.
„Orzeczenie stwierdza, że krzyż jest symbolem określonej strony. Nie powinien więc nie tylko znajdować się w klasach szkolnych, ale także być symbolem jedności narodowej”, zwraca uwagę włoski prawnik, wskazując na absurdalność rozumowania sędziów ze Strasburga. Wzięli oni pod uwagę włoskie szkolnictwo, jakiego nie ma: „Jeżeli jakaś uczennica chce chodzić do szkoły w islamskiej chuście, nic nie stoi temu na przeszkodzie. Istnieje pełna tolerancja wobec wszystkich symboli religijnych.
Tego jednak Trybunał Praw Człowieka nie wziął pod uwagę. W ten sposób zdeprecjonowano rolę krzyża jako symbolu europejskiej tożsamości, przekształcając go w symbol określonej strony”. Prof. Cardia ma nadzieję, że trybunał zrewiduje swoje stanowisko, biorąc pod uwagę „znaczenie historyczne i religijne, jakie krzyż ma dla wszystkich chrześcijan, katolików, prawosławnych i protestantów”.
Flaga Wielkiej Brytanii – niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji).
Skomentuj artykuł