Czy UE wprowadzi sankcje na rosyjskie firmy?

Czy UE wprowadzi sankcje na rosyjskie firmy?
(fot. MPD01605 / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

UE rozważa ograniczenie niektórym rosyjskim firmom państwowym, w tym energetycznym, dostępu do unijnych rynków kapitałowych - wynika ze wstępnych propozycji KE i unijnych służb dyplomatycznych w sprawie zaostrzenia sankcji sektorowych wobec Rosji.

Według źródeł dyplomatycznych nieoficjalny dokument z sugestiami nowych sankcji Komisja Europejska przekazała w poniedziałek wieczorem krajom UE. Konkretny projekt decyzji ma być gotowy w środę.

Zaostrzenie sankcji sektorowych wobec Rosji za eskalację konfliktu na Ukrainie zapowiedział sobotni szczyt UE. Miałyby one dotyczyć obszarów, w których sankcje Unia wprowadziła od 1 sierpnia: przepływu kapitału, eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego, eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego oraz embarga na broń.

Wstępne sugestie, które we wtorek widziała PAP, obejmują m.in. "wprowadzenie zakazu finansowania długu (poprzez zakup obligacji, akcji i udzielania pożyczek konsorcjalnych) firmom sektora obronnego i firmom, których głównym obszarem działalności jest wydobycie, produkcja i transport ropy oraz produktów naftowych i w których państwo rosyjskie ma większościowe udziały albo pakiet kontrolny".

DEON.PL POLECA

Firmy te są w dużym stopniu uzależnione od finansowania z zewnątrz i objęcie ich sankcjami znacznie zwiększyłoby ciężary ponoszone przez państwo rosyjskie.

KE proponuje też rozważenie zakazu udziału podmiotów i obywateli z UE w udzielaniu rosyjskim bankom państwowym pożyczek konsorcjalnych, czyli finansowanych przez grupę banków.

Kolejna opcja to zakaz sprzedaży oraz kupna emitowanych przez rosyjskie banki państwowe obligacji i akcji o terminie wymagalności powyżej 30 dni. Sankcje, które UE wprowadziła od 1 sierpnia, dotyczą obligacji i akcji o terminie wymagalności powyżej 90 dni.

Propozycje obejmują też rozszerzenie restrykcji dotyczących eksportu do Rosji niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na odbiorców cywilnych. Obowiązujące sankcje zakazują sprzedaży takiego sprzętu odbiorcom wojskowym. Rozszerzony mógłby zostać też wykaz sprzętu, którego dotyczą restrykcje.

Z kolei zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii, wykorzystywanych w poszukiwaniu i wydobyciu ropy z trudno dostępnych złóż, mógłby zostać rozszerzony na świadczenie usług (jak wiercenia, testowanie odwiertów) powiązanych z wydobyciem ropy ze złóż na dużych głębokościach i w Arktyce. Rozszerzony może być też wykaz technologii, których nie wolno eksportować do Rosji.

Według źródeł dyplomatycznych UE rozważa też sankcje symboliczne, jak wykluczenie Rosji z udziału w ważnych imprezach kulturalnych i sportowych, np. mistrzostwach świata w piłce nożnej w 2018 r. czy wyścigach Formuły 1. Na pewno rozszerzona zostanie też lista osób i podmiotów objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

Szefowa włoskiej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała we wtorek, że konkretne propozycje w sprawie zaostrzenia sankcji KE przedstawi w środę, a w piątek UE powinna podjąć decyzje o wprowadzeniu nowych restrykcji wobec Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy UE wprowadzi sankcje na rosyjskie firmy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.