Davos: Nie należy ustawać w walce z kryzysem

(fot. EPA/LAURENT GILLIERON)
dpa, AFP / PAP / slo

Czołowi eksperci z dziedziny gospodarki i finansów wezwali w sobotę na zakończenie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos, by nie ustawać w walce z kryzysem zadłużenia.

Jest wiele sygnałów dających nadzieję, jednak poprawa sytuacji, która nastąpiła w ostatnich miesiącach, jest jeszcze zbyt delikatna i krucha - oceniła w sobotę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde podczas kończącej obrady forum dyskusji na temat perspektyw gospodarczych na rok 2013.

Według niej z tego powodu żaden rząd - od USA, przez Europę po Japonię - nie może pozwolić sobie na odpoczynek w wysiłkach zmierzających do konsolidacji narodowych budżetów.

Lagarde oświadczyła również, że przyjęte w 2012 roku instrumenty walki z kryzysem, jak Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (ESM), muszą być w pełni funkcjonalne i wykorzystywane zdecydowanie. Przyłączyła się też do wystosowanego przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel apelu, aby wzmocnić konkurencyjność Europy.

Także sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angel Gurria ostrzegł, że nie ma obecnie do dyspozycji żadnych dodatkowych instrumentów do walki z kryzysem. Jego zdaniem reformy strukturalne muszą być nadal konsekwentnie przeprowadzane, jeśli mają zapobiec powrotowi kryzysu.

Europejscy politycy już wcześniej bronili programów oszczędnościowych, mimo że mieszkańcy niektórych krajów, zwłaszcza osoby młode, mają z ich powodu znaczne trudności. Jak oświadczył w piątek włoski minister finansów Vittorio Grilli, zaklęte koło zadłużenia może być przerwane tylko przez zrównoważenie budżetów. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował, by nie ustawać w wysiłkach zmierzających do zakończenia kryzysu zadłużenia.

Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi pochwalił w Davos postępy w konsolidacji krajowych budżetów i wprowadzaniu reform strukturalnych, które przynoszą jego zdaniem pierwsze efekty. Ocenił jednak, że postępy w strefie euro jeszcze długo nie będą na tyle silne, by pozwolić na zakończenie działań antykryzysowych prowadzonych przez rządy i banki centralne.

Z kolei szef Banku Światowego Jim Yong Kim ocenił w sobotę, że zmiany klimatyczne są jednym z głównych zmartwień kierowanej przez niego instytucji, ponieważ uderzają przede wszystkim w ubogich mieszkańców Ziemi.

W 43. Światowym Forum Gospodarczym w Davos uczestniczyło ponad 2500 osobistości ze świata polityki, gospodarki i nauki, w tym blisko 50 szefów państw i rządów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Davos: Nie należy ustawać w walce z kryzysem
Komentarze (1)
MR
Maciej Roszkowski
26 stycznia 2013, 17:16
"W telewizji czterej znawcy od nawozów i od świata orzekają co sie zdarzy w Gwatemali za trzy lata" Z Jacka Kleyffa