Dialog z UE ws. wiz "karygodnie" długi i powolny
Dialog między Unią Europejską a Rosją ws. ruchu bezwizowego toczy się w sposób "karygodnie długi i bardzo powolny" - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w środę, występując na sesji plenarnej Forum Ekonomicznego w Davos.
- Chciałbym skrytykować partnerów europejskich - nie zawsze nas oni słyszą. Dialog w sprawie wiz toczy się karygodnie długo i bardzo powoli - oświadczył Miedwiediew, występując na sesji 43. forum w Davos.
Strona rosyjska proponuje "przejście do ściślejszej współpracy (z UE), wprowadzenie ruchu bezwizowego, stworzenie wspólnej przestrzeni gospodarczej, która mogłaby stać się podstawą wspólnego rynku od Atlantyku do Oceanu Spokojnego" - wskazał. Jednak "na kluczowych rynkach, na przykład energetycznym, tworzone są niepotrzebne przeszkody w efektywnej pracy" - kontynuował.
Miedwiediew podkreślił, że wzrost gospodarczy w Rosji w 2012 roku sięgnął 3,5 proc. PKB i że sytuacja makroekonomiczna jest stabilniejsza. Oświadczył, że pożądane tempo wzrostu gospodarczego dla Rosji to 5 proc. rocznie, i aby to osiągnąć, wzrost inwestycji powinien sięgać co najmniej 10 proc. rocznie. Z tego powodu - jak zapewnił - władze rosyjskie są zainteresowane przyciągnięciem inwestycji zagranicznych na dużą skalę.
Wcześniej w środę Miedwiediew w wywiadzie dla agencji Bloomberg wezwał, by nie upolityczniać działań rosyjskiego państwowego koncernu Gazprom w Europie. Skrytykował również unijny trzeci pakiet energetyczny. Wymusza on dostęp konkurentów rosyjskiego koncernu Gazprom do gazociągów w Unii Europejskiej oraz pozbawia dostawców kontroli nad przesyłem gazu.
Rosja i UE negocjują obecnie porozumienie o ułatwieniach wizowych, które umożliwi przyznawanie wiz wielokrotnych do UE kolejnym kategoriom obywateli Rosji, m.in. dziennikarzom, studentom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego. Władze w Moskwie krytykują tempo rozmów; w grudniu prezydent Władimir Putin oświadczył, że brak ruchu bezwizowego szkodzi relacjom gospodarczym.
Niektóre kraje unijne obawiają się, że zniesienie wiz dla obywateli Rosji doprowadzi do napływu imigrantów z Kaukazu Północnego. Część krajów UE podnosi zastrzeżenia dotyczące łamania praw człowieka w Rosji. Podzielone są też wśród krajów UE zdania, czy Rosja powinna uzyskać prawo do ruchu bezwizowego w relacjach z Unią przed innymi krajami Europy Wschodniej.
43. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem prawie 50 szefów państw lub rządów potrwa do 27 stycznia.
Skomentuj artykuł