Diamentowy jubileusz i wielka parada

Zobacz galerię
Diamentowy jubileusz i wielka parada
PAP / drr

Pokaz lotniczy z udziałem śmigłowców i legendarnego dwupłatowca torpedowego Swordfish z 1934 r., pomyślany jako zwieńczenie obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II został odwołany z powodu deszczowej pogody, ale parada na Tamizie w Londynie przyciągnęła tłumy.

Spektakularne przepłynięcie Tamizą kolorowej flotylli około tysiąca jednostek uznano za organizacyjny sukces, wymagający koordynacji na wielu szczeblach. Na Tamizie spuszczono zapory zapobiegające nadmiernemu podniesieniu poziomu wody i wprowadzono ograniczenie prędkości do 4 węzłów. Wcześniej przećwiczono musztrę na wodzie.

Rodzina królewska oglądała początek rzecznej defilady z pokładu barki "The Spirit of Chartwell", a jej zakończenie z okrętu HMS President. Poszczególne jednostki witały ją syrenami pokładowymi. Londyńska Orkiestra Symfoniczna, mijając HMS President, odegrała "Jowisza" z "Planet" Gustava Holsta, a wcześniej "Muzykę na Wodzie" Georga Friedricha Haendla.

DEON.PL POLECA

Około godziny 14.15 ubrana w biały kostium ze srebrnymi zdobieniami Elżbieta II, w towarzystwie księcia Filipa w galowym mundurze admirała floty, przyjechała na molo Cadogan w pobliżu mostu im. Alberta w dzielnicy Chelsea, po czym motorówką, ściągniętą specjalnie na tę okazji, z wycofanego z użytku w 1997 r. królewskiego jachtu "Britannia", dojechała do barki "Spirit of Chartwell" zacumowej przy moście Battersea.

Flotyllę otwierała parada około 250 łodzi wioślarskich, kajaków, weneckich gondoli, łodzi Maorysów, pontonów i innych jednostek bez własnego napędu. Następnie przepłynęły przed nią małe łodzie, reprezentujące 54 państwa Wspólnoty Narodów (Commonwealth), którego Elżbieta II jest głową.

Następnie "Spirit of Chartwell" popłynął w stronę słynnego zwodzonego mostu Tower Bridge, który od kilku dni ma nowe oświetlenie. Most, wybudowany w stylu wiktoriańskiego neogotyku i oddany do użytku w 1894 roku, wkomponowany jest architektonicznie w Tower - obronną i pałacową budowlę, wzniesioną przez Wilhelma Zdobywcę.

Wraz z Elżbietą II na pokładzie luksusowej jednostki był książę Edynburga Filip, książę Walii Karol, książę Cambridge William z żoną Catherine oraz książę Harry. Kreację księżnej Cambridge uznano za "olśniewającą". Książę William był w mundurze RAF-u.

Barka udekorowana w stylu królewskich barek z XVII i XVIII wieku z dwoma tronami pod baldachimem płynęła w trzeciej sekcji, tzw. królewskiej. Tuż za nią na barce "Havengore", którą w 1965 r. przetransportowano trumnę Winstona Churchilla, płynęli książęta Andrzej i Edward. Na łodzi Trinity House No 1 znajdowała się księżniczka Anna i dalsza rodzina królewska.

Flotylla mijała mosty i bulwary pełne ludzi. Niektórzy dla zapewnienia sobie lepszego miejsca koczowali od kilku dni. Największym wzięciem cieszyły się patriotyczne parasolki w kolorach niebieskim, białym i czerwonym z nałożonymi na siebie krzyżami św. Jerzego, św. Andrzeja i św. Patryka (tzw. Union Jack).

- Gdy ścieka z ciebie woda, człowiek uświadamia sobie, że nosi na sobie nieprzemakalną skórę - powiedział reporterom zlany deszczem turysta, który nie stracił pogody ducha.

Na jednym z mijanych budynków umieszczono gigantycznych rozmiarów (100 na 70 metrów) fotografię rodziny królewskiej z 1977 r., gdy Elżbieta II obchodziła 25. rocznicę odziedziczenia tronu. Na pokład lekkiego krążownika HMS Belfast, zakotwiczonego jako okręt-muzeum nieopodal Tower Bridge, przyszli jego weterani. Okręt brał udział w zwycięskiej bitwie z niemieckim pancernikiem "Scharnhorst" koło Nordkappu w 1943 roku i w inwazji Normandii.

Osobną sekcję tworzyły statki, które na przełomie maja i czerwca 1940 r. brały udział w ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego i wojsk francuskich z Dunkierki (Operacja Dynamo). Swoją własną sekcję miały statki historyczne, wycieczkowe i rekreacyjne, pasażerskie, tzw. wąskie barki, które w XIX w. służyły do transportu towarów kanałami wodnymi zanim zbudowano drogi i kolej, statki ratownicze itp.

Po raz ostatni równie spektakularne widowisko prezentowano w 1662 r. za panowania Karola II. Koszty imprezy, która jest pomysłem następcy tronu księcia Walii Karola, oceniane są na 10 mln funtów. Jednym ze sponsorów jest znana sieć supermarketów Sainsbury's, ale żadnym firmom nie wolno z tej okazji się reklamować. Na reporterów nałożono zakaz wymieniania nazw firm i eksponowania znaków towarowych.

Elżbieta II odziedziczyła tron 6 lutego 1952 r. koronowała się 2 czerwca 1953 r. Jedynym monarchą, który przed nią świętował 60. lecie panowania była Wiktoria (1897) panująca przez 64 lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diamentowy jubileusz i wielka parada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.