Muzycy popu, rocku, swingu, soul i innych stylów, reprezentatywni dla sześciu dekad panowania Elżbiety II, wystąpili w poniedziałek wieczorem na scenie przed Pałacem Buckingham na koncercie z okazji jubileuszu monarchini.
Imprezę zainaugurował Robbie Williams wykonując swój przebój "Let Me Entertain You", a w dalszej części "Pieśń o Mackie Majchrze" z "Opery za trzy grosze" - musicalu Kurta Weilla do sztuki Bertolta Brechta.
Specjalnym wydarzeniem było wykonanie oficjalnej piosenki jubileuszowych obchodów "Sing", napisanej przez Gary'ego Barlowa z zespołu Take That i Andrew Lloyd Webera - autora popularnych musicali.
Barlow namówił księcia Harry'ego, wnuka Elżbiety II, by do "Sing" grał na tamburynie. Swój wkład w "Sing" wnieśli artyści z różnych krajów Commonwealthu, m. in. perkusiści z Kenii oraz chór Military Wives złożony z żon i narzeczonych brytyjskich żołnierzy w Afganistanie.
Barlow wykonał "Need You Now" w duecie z Cheryl Cole z zespołu Girls Aloud, ubraną w elegancką wieczorową suknię, zaprojektowaną przez polską projektantkę Ewę Minge. Cole była filmowana w tej kreacji stojąc na scenie obok Elżbiety II.
Shirley Bassey odśpiewała swój przebój "Diamenty są wieczne", będący tytułową piosenką jednego z filmów z Jamesem Bondem. Motyw Bonda pojawił się też w piosence z filmu "Żyj i pozwól umrzeć" (1973). Tę tytułową piosenkę wśród imponujących efektów pirotechnicznych wykonał Paul McCartney.
Cliff Richard wykonał wiązankę swoich przebojów łącznie z "Congratulations" - piosenką, z którą zwyciężył w konkursie Eurowizji (1968), ale widownię naprawdę rozruszał dopiero Stevie Wonder.
Na scenie zbudowanej nakładem 200 tys. funtów pod przezroczystym dachem w kształcie rozłożystego liścia wystąpili też m.in.: Elton John, Tom Jones, Kylie Minougue, Annie Lennox, Ed Sheeran i chiński pianista Lang Lang. Koncertowi towarzyszył pokaz laserowych efektów świetlnych na fasadzie Pałacu Buckingham.
Z pałacowego balkonu angielski tenor Alfie Boe i amerykańska sopranistka Renee Fleming wspólnie wykonali przebój "Somewhere" z musicalu "West Side Story".
Z dachu Pałacu Buckingham grał zespół Madness wykonując swój przebój "Our House" z 1982 r., który stał się inspiracją dla musicalu pod tym samym tytułem z 2003 r.
Wśród zaproszonych VIP-ów dostrzeżono m. in. premiera Davida Camerona, arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa i szefa komitetu organizacyjnego Olimpiady Londyn 2012 Sebastiana Coe. Reporterzy odnotowali nieobecność magnata medialnego Ruperta Murdocha, który był gościem na złotym jubileuszu monarchini 10 lat temu, a obecnie z powodu afery podsłuchowej nie jest zapraszany na salony.
Elżbieta II, która wysłuchała drugiej części koncertu, po jego zakończeniu weszła na scenę w towarzystwie rodziny królewskiej, choć bez księcia Filipa, który nieoczekiwanie trafił do szpitala z powodu zapalenia pęcherza. Za długie panowanie podziękował królowej następca tronu, książę Walii Karol.
W koncercie uczestniczyło ok. 10 tys. szczęśliwców, którzy dostali bilety w losowaniu, dalsze 250 tys. obejrzało go na telebimach. Ponad 1 mln osób oglądało transmisję BBC - współorganizatora imprezy, której koszty ocenia się na ok. 4 mln funtów.
Skomentuj artykuł