Dramat mieszkańców Wenezueli uciekających do Kolumbii. Pomaga im Polska Akcja Humanitarna

Dramat mieszkańców Wenezueli uciekających do Kolumbii. Pomaga im Polska Akcja Humanitarna
(fot. mat. pras / PAH)
PAH / inf. pras.

Już prawie 3,5 miliona ludzi wyjechało z Wenezueli, w której konflikt wewnętrzny doprowadził do głębokiego kryzysu humanitarnego. Polska Akcja Humanitarna jest na miejscu i rozpoczyna pomoc dla Wenezuelczyków, którzy szukają ratunku w Kolumbii.

Zespół PAH pracuje w Kolumbii, tuż przy granicy z Wenezuelą i na własne oczy obserwuje, z jak wielkim dramatem mierzą się mieszkańcy kraju, do którego wciąż nie dociera żadna pomoc humanitarna. 
— Wenezuelczycy, którzy przedostali się do Kolumbii są wycieńczeni kryzysem — mówi Paula Gierak z PAH. — Opowiadają nam, że w Wenezueli brakuje jedzenia, wody, leków, elektryczności i pracy, a sytuacja pogarsza się każdego dnia. 
Dramat mieszkańców Wenezueli uciekających do Kolumbii. Pomaga im Polska Akcja Humanitarna - zdjęcie w treści artykułu
(fot. mat. pras / PAH)
Codziennie granicę w tym miejscu przekracza ponad 20 000 osób. Większość z nich przyjeżdża do Kolumbii, by kupić niezbędne produkty żywnościowe lub w poszukiwaniu pracy. Często są to kobiety z małymi dziećmi, dla których w Wenezueli nie ma odpowiedniego jedzenia. Tysiące ludzi są wystawione na skrajnie trudne warunki. Na granicy panuje chaos, a temperatura w dzień sięga prawie 35 stopni. Wiele osób choruje na malarię, odrę i błonicę. 
— Najbardziej potrzebującym rozdajemy wodę, mleko dla dzieci, jedzenie, leki, a także środki higieniczne — mówi Paula Gierak z PAH. — Ale widzimy, jak wielkie są potrzeby na miejscu, dlatego prosimy o pilne wsparcie naszych działań, bo Wenezuelczycy nie poradzą sobie bez pomocy.
Dramat mieszkańców Wenezueli uciekających do Kolumbii. Pomaga im Polska Akcja Humanitarna - zdjęcie w treści artykułu nr 1
(fot. mat. pras / PAH)
Dziesiątki tysięcy osób schroniły się także w prowizorycznych obozowiskach u podnóża gór. To bardzo trudno dostępne rejony, w których w nocy panują niskie temperatury. PAH, oprócz jedzenia i leków, dostarcza tam także pieluchy, koce i ciepłe czapki.
Organizacja Państw Amerykańskich szacuje, że ze względu na dramatyczną sytuację w Wenezueli, kraj co godzinę opuszcza na stałe aż 200 osób. To kryzys migracyjny, który w krótkim czasie może być większy niż ten, który dotknął Syrię.
Działania Polskiej Akcji Humanitarnej dla Wenezuelczyków można wesprzeć:

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dramat mieszkańców Wenezueli uciekających do Kolumbii. Pomaga im Polska Akcja Humanitarna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.