"Dymisja Wulffa z korzyścią dla demokracji"

"Dymisja Wulffa z korzyścią dla demokracji"
(fot. EPA/SEBASTIAN KAHNERT)
PAP / pz

Prof. Eugeniusz Cezary Król, ekspert ds. polsko-niemieckich i kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, o dymisji prezydenta Niemiec Christiana Wulffa:

"Dymisję prezydenta Niemiec Christiana Wulffa uważam za zjawisko pozytywne. Okazało się bowiem, że procedury demokratyczne oraz nacisk opinii publicznej mają swój wpływ na funkcjonowanie polityków i w tym przypadku ta dymisja jest godna pochwały.

Trochę niepokojące jest tylko to, że rzecz trwała tak długo. Zachowanie prezydenta było ewidentnie nie licujące z godnością sprawowanego przez niego urzędu, co było od samego początku zupełnie oczywiste. Każdy dzień przynosił mu utratę prestiżu. Mógł to szybciej załatwić i z większym pożytkiem, o ile tutaj można mówić o jakimkolwiek pożytku. Popełnił bowiem szereg niezręczności, na które przy tego rodzaju stanowisku patrzy się przez szkło powiększające.

DEON.PL POLECA

Moim zdaniem z punktu widzenia spraw polskich dymisja ta nie ma większego albo wręcz żadnego znaczenia. Pozycja konstytucyjna prezydenta federalnego jest względnie słaba, a punkt ciężkości sprawowanej w Niemczech władzy leży przy urzędzie kanclerza. Dymisja jest oczywiście spektakularna, wybory też pewnie przyciągną uwagę opinii publicznej, ale formalnie biorąc, zwłaszcza dla spraw polskich, nie będzie to miało żadnego znaczenia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dymisja Wulffa z korzyścią dla demokracji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.