„Działamy bezkarnie”. Przełomowy raport o ekstremistach w Wielkiej Brytanii

„Działamy bezkarnie”. Przełomowy raport o ekstremistach w Wielkiej Brytanii
(fot. depositphotos)
6 miesięcy temu
Elżbieta Sobolewska-Farbotko / KAI / kk

Komisja ds. zwalczania ekstremizmu, powołana przez brytyjski rząd, opracowała raport na temat funkcjonowania tego zjawiska w brytyjskim społeczeństwie. Raport opublikowano pod znaczącym tytułem „Działamy bezkarnie”. Głos w sprawie zabrał również kardynał Vincent Nichols, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii.

Raport okrzyknięto mianem „przełomowego”. Po raz pierwszy tak szczegółowo wskazano na luki w brytyjskim prawie, które umożliwiają legalne funkcjonowanie w domenie publicznej szokujących i niebezpiecznych treści. Odnosząc się do tej sprawy kard. Nichols napisał, że „ekstremizm jest niebezpieczeństwem, dlatego musimy współpracować, aby zapewnić jednoznaczne prawodawstwo, które nie tylko karze i zapobiega rozpowszechnianiu, ale w równym stopniu chroni tych, którzy go doświadczają. Raport komisji ds. zwalczania ekstremizmu stanowi istotny wkład w najważniejszą kwestię".

„Pojawienie się nienawistnego ekstremizmu, nie tylko poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych, jest poważnym problemem i wymaga nieustannych wysiłków wszystkich, którym leży na sercu nasze wspólne dobro. Nasze społeczeństwo musi charakteryzować się determinacją zarówno w przeciwdziałaniu pełnemu nienawiści ekstremizmowi, który ma na celu wyrządzenie krzywdy, jak i w obronie prawa do wolności słowa. Niniejszy raport jest stymulującym głosem w zwróceniu uwagi na te sprawy, z całą ich wrażliwością i rezonansem” – czytamy w oświadczeniu episkopatu Anglii i Walii.

W swoim wystąpieniu kard. Nichols położył również nacisk na niezbywalną kwestię wolności religii i słowa. „Aby wolność religii i wolność słowa miały znaczenie - stwierdził hierarcha - muszą dysponować prawem do wyrażania opinii sprzecznych z panującym konsensusem kulturowym”. Zarazem, jak zauważył arcybiskup Westminsteru, wyrażanie tych opinii musi być wolne od popierania lub proponowania nienawiści lub przemocy. W tym kontekście kard. Nichols zacytował encyklikę „Fratelli tutti”, w której papież Franciszek wyjaśnia, że „autentyczny dialog społeczny zakłada zdolność poszanowania punktu widzenia drugiej osoby i jest warunkiem zaangażowania na rzecz wspólnego dobra”. Towarzyszyć mu zawsze winna wiara, że „drugi człowiek, poczynając od swej tożsamości, ma coś do ofiarowania i jest pożądane, aby pogłębił i wyraził swoje stanowisko, tak aby debata publiczna była jeszcze pełniejsza”.

Elżbieta Sobolewska-Farbotko / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

„Działamy bezkarnie”. Przełomowy raport o ekstremistach w Wielkiej Brytanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.