Dziś w Bonn spotkanie Trójkąta Weimarskiego

PAP / zylka

Możliwości wzmocnienia europejskiej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony będą głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego, które rozpocznie się w poniedziałek wieczorem w Bonn.

Gośćmi szefa niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellego w bońskiej willi Hammerschmidt będą ministrowie spraw zagranicznych Polski i Francji: Radosław Sikorski i Bernard Kouchner. Do udziału we wtorkowej sesji zaproszono też szefa ukraińskiej dyplomacji Kostiantyna Hryszczenkę.

Od kilku miesięcy w ramach Trójkąta Weimarskiego trwają prace nad wspólną inicjatywą trzech państw dotyczącą pogłębienia współpracy państw UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Promotorem tej inicjatywy jest Polska. Już latem zeszłego roku Sikorski przedstawił wstępny projekt Kouchnerowi, a w listopadzie 2009 roku podczas polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych przyjęto deklarację obu państw o europejskiej obronie. Następnie w inicjatywę tę włączono Niemcy.

Kształt propozycji wciąż jest uzgadniany, dlatego - według źródeł dyplomatycznych w Berlinie - nie należy spodziewać się, że we wtorek zostaną przedstawione szczegółowe pomysły.

- Jesteśmy na etapie, gdy strony zgadzają się, iż należy wzmocnić współpracę UE i NATO oraz zdolność operacyjną Unii - powiedział polski dyplomata.

Wspólna inicjatywa trzech państw byłaby sygnałem, że Trójkąt Weimarski, stanowiący jak dotąd forum dialogu, może być też instrumentem wpływu na decyzje podejmowane w UE.

- W UE pod rządami Traktatu Lizbońskiego fora współpracy państw, służące uzgadnianiu kompromisów oraz inicjowaniu różnych działań, odgrywają coraz większą rolę - powiedział ekspert berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka Kai Olaf Lang.

Jego zdaniem w rozszerzonej UE francusko-niemiecki tandem nie jest już tak krytyczną siłą napędową jak wcześniej. Dlatego konieczne są bardziej wielostronne mechanizmy.

Zdynamizowanie prac Trójkąta Weimarskiego jest również "konsekwencją powrotu Polski w ostatnich latach do głównego nurtu polityki europejskiej" - ocenił niemiecki ekspert.

Oprócz unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony drugim ważnym tematem spotkania Trójkąta Weimarskiego w Bonn będzie Partnerstwo Wschodnie UE, w tym współpraca Unii z Ukrainą, a także relacje z Rosją oraz polityka wobec Białorusi.

W poniedziałek wieczorem ministrowie wysłuchają koncertu muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów z Polski, Francji i Niemiec. Spotkanie Trójkąta Weimarskiego zakończy się przed południem we wtorek.

Trójkąt Weimarski stanowi forum dialogu Polski, Francji i Niemiec, zainicjowane w 1990 roku przez ówczesnych szefów dyplomacji Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś w Bonn spotkanie Trójkąta Weimarskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.