Egipt: wybory prezydenckie pod koniec marca

Egipt: wybory prezydenckie pod koniec marca
(fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)
PAP / kk

Wybory prezydenckie w Egipcie odbędą się w dniach 26-28 marca, a ewentualna druga tura 24-26 kwietnia - ogłosił w poniedziałek szef egipskiej komisji wyborczej Laszin Ibrahim.

Dogrywka będzie konieczna, jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów. Egipcjanie mieszkający za granicą pójdą do urn w dniach 16-18 marca i 19-21 kwietnia.

Jak zapowiedział Ibrahim, wyniki pierwszej tury zostaną ogłoszone 2 kwietnia, a jeśli dojdzie także do drugiej - 1 maja.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi na razie oficjalnie nie ogłosił zamiaru ubiegania się o drugą czteroletnią kadencję, ale oczekuje się, że to zrobi i że zwycięży.

Będą to trzecie wybory szefa państwa od rewolucji z 2011 roku, w wyniku której obalony został wieloletni przywódca Egiptu Hosni Mubarak. Pierwsze demokratyczne wybory w 2012 roku wygrał islamistyczny polityk wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi. Jednak po roku w następstwie masowych protestów został on odsunięty od władzy przez wojsko, dowodzone wówczas przez Sisiego. W 2014 roku Sisi zwyciężył w wyborach, zdobywając ponad 96 proc. głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egipt: wybory prezydenckie pod koniec marca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.