Etiopia: nieudany zamach stanu; zabici szef władz regionu Amhara oraz szef sztabu armii

Etiopia: nieudany zamach stanu; zabici szef władz regionu Amhara oraz szef sztabu armii
(fot. PAP/EPA/STR)
PAP / ms

Szef sztabu etiopskich sił zbrojnych gen. Seare Mekonnen został w niedzielę zabity w swym domu w Addis Abebie przez ochroniarza. Atak ten wiąże się z nieudaną próbą zamachu stanu w sobotę w regionie administracyjnym Amhara, drugim co do liczebności w Etiopii.

Do zabójstwa gen. Mekonnena i odwiedzającego go emerytowanego generała doszło w niedzielę kilka godzin po zajściach w sobotę w stolicy regionu Bahir Dar, gdy żołnierze zaatakowali budynek, w którym odbywało się spotkanie regionalnych władz - poinformował na konferencji prasowej Nigussu Tilahun, rzecznik premiera Ahmeda Abiy'ego.

W ataku zginął szef władz etiopskiego regionu administracyjnego Amhara Ambachew Mekonnen i dwóch innych polityków.

"Te dwa zamachy są ze sobą powiązane" - powiedział Tilahun.

Według doniesień agencji AFP przywódcą ataku w Bahir Dar był miejscowy szef bezpieczeństwa generał Asaminew Tsige, który został w 2018 roku ułaskawiony przez premiera Etiopii po uwięzieniu za udział w spisku w 2009 roku. Większość sprawców ataku w Bahir Dar zostało zatrzymanych, a inni, w tym Tsige, są ścigani - poinformował rzecznik.

Abiy przeżył w czerwcu ubiegłego roku zamach na swoje życie; aresztowano wtedy dziewięciu policjantów. W październiku zbuntowani etiopscy żołnierze protestowali przeciwko niskiemu żołdowi. Etiopska armia jest jedną z najliczniejszych w Afryce.

Premier Abiy od objęcia władzy w kwietniu ubiegłego roku próbuje zainicjować reformy polityczne w stumilionowym kraju w Rogu Afryki, gdzie lata przemocy politycznej doprowadziły do dymisji poprzednika Abiy, Hailemariama Desalegna.

Abiy ułaskawił więźniów politycznych represjonowanych przez poprzedni rząd, odwołał zakaz działalności partii politycznych, rozpoczął liberalizację gospodarki i zajął się walką z rosnącą przemocą w kraju. W Etiopii, zróżnicowanym etnicznie kraju, premier realizuje strategię pojednania, kierując państwo z dala od twardej polityki bezpieczeństwa obowiązującej od dziesięcioleci.

W Etiopii mają odbyć się w przyszłym roku wybory parlamentarne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Etiopia: nieudany zamach stanu; zabici szef władz regionu Amhara oraz szef sztabu armii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.