Eurogrupa zatwierdziła pakiet pomocy dla Grecji

Eurogrupa zatwierdziła pakiet pomocy dla Grecji
(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / ad

Po 12-godzinnym posiedzeniu ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili we wtorek rano w Brukseli drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości co najmniej 130 mld euro - poinformowali unijni dyplomaci.

Premier Grecji Lukas Papademos oświadczył, że jest "bardzo usatysfakcjonowany" z powodu przyjęcia przez eurogrupę bezprecedensowego planu ratunkowego dla Grecji, co pozwoli Atenom uniknąć niewypłacalności. Zapewnił, że kraj będzie wdrażał niezbędne reformy.

DEON.PL POLECA
Na kilkunastogodzinnym spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli uzgodniono nowy pakiet pomocy dla Grecji: przewiduje on umorzenie przez wierzycieli prywatnych greckiego długu w wysokości 107 miliardów euro (czyli więcej niż zakładano) i pomoc w wysokości 130 miliardów euro do końca 2014 roku. W zamian Grecja ma wprowadzić bolesne posunięcia oszczędnościowe i zreformować swą gospodarkę.

"Musimy zrealizować program w odpowiednim czasie i w skuteczny sposób" - powiedział we wtorek dziennikarzom szef greckiego rządu. Zapewnił, że obecny rząd "jest zdeterminowany" wprowadzać reformy i wyraził przekonanie, że także gabinet wyłoniony po wyborach parlamentarnych "będzie zdeterminowany realizować program, ponieważ leży to w interesie Greków".

DEON.PL POLECA

Wybory w Grecji powinny odbyć się w kwietniu. Europejscy partnerzy Grecji domagali się od rządzącej w tym kraju koalicji zobowiązania do wprowadzania oszczędności także po wyborach. Niepokój obserwatorów wywołuje możliwość wyborczego sukcesu radykalnych partii prawicowych lub lewicowych, które sprzeciwiają się posunięciom oszczędnościowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Eurogrupa zatwierdziła pakiet pomocy dla Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.