Europa: mniej uchodźców, płynących przez Morze Śródziemne, ale nadal wysoka liczba zmarłych

Europa: mniej uchodźców, płynących przez Morze Śródziemne, ale nadal wysoka liczba zmarłych
(fot. Anjo Kan/shutterstock.com)
2 lata temu
KAI/ ed

Od początku bieżącego roku do 21 października przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej przybyło 94676 migrantów i uchodźców, ale jednocześnie udało się odesłać do krajów pochodzenia ponad 13 tys. przybyszów.

W tym samym czasie stwierdzono, że podczas próby dotarcia na nasz kontynent utonęło w morzu 1857 osób, w tym ponad dwie trzecie między północnym wybrzeżem Czarnego Lądu a Sycylią. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie agencji ONZ ds. migracji (OIM), ogłoszone 23 października w Genewie.

Czy uchodźcy zniszczą naszą cywilizację? >>

Ponad 46 proc. powyższej liczby uchodźców - 45145 - przypada na Hiszpanię, która tym samym stała się głównym celem współczesnej "wędrówki ludów". Na drugim miejscu znajduje się Grecja - 25938 a na trzecim Włochy z 21935 przybyszami.Dokument OIM zwraca uwagę, że dzięki programowi agencji o nazwie "Dobrowolny Powrót Humanitarny" (VHR) przy wsparciu władz libijskich przeszło 13 tys. osób nakłoniono do powrotu w ich strony ojczyste.

Więcej przybyszów w Hiszpanii niż we Włoszech

Ludzie ci wrócili łącznie do 32 krajów pochodzenia na pokładach samolotów lecących do Trypolisu i innych miast Libii.  Z raportu wynika m.in., że od 1 stycznia do 19 bm. spośród prawie 22 tys. przybyłych do Włoch drogą morską 12465 wyruszyło z Libii, a pozostali odpłynęli z Tunezji, Algierii i innych państw Północnej Afryki. Według agencji podobieństwo między liczbą przybyłych do Włoch z Libii i tych, których odesłano przez Libię do krajów ich pochodzenia "nie oznacza, że każdy, kto wyjechał w ramach programu VHR jest migrantem, który w przeciwnym wypadku odpłynąłby do Włoch".

Na konferencji prasowej 23 bm. w Genewie, podczas której przedstawiono te dane, podkreślono, że uważniejsze patrolowanie swych wód terytorialnych przez libijską straż przybrzeżną, która przechwytuje migrantów i sprowadza ich z powrotem do tego kraju miało wpływ ma spadek liczby nieuregulowanych podróży do Włoch w bieżącym roku .Po raz pierwszy"przewagę" Hiszpanii nad Włochami pod względem liczby przybyszów odnotowano w lipcu br. Mniej więcej w tym samym czasie Italię wyprzedziła w tej dziedzinie również Grecja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europa: mniej uchodźców, płynących przez Morze Śródziemne, ale nadal wysoka liczba zmarłych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.