Filipiny: trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut

Filipiny: trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut
(fot. EPA/MARK R. CRISTINO)
PAP / pch

Zerwane dachy, zniszczony terminal lotniczy w mieście Tuguegarao oraz wywołane ulewami lokalne podtopienia - to pierwszy bilans przejścia tajfunu Mangkhut nad północną częścią największej filipińskiej wyspy Luzon. Brak jest doniesień o ofiarach.

"Obecnie trwa ocena (strat). Nie mamy jeszcze pełnego obrazu sytuacji, zbieramy raporty" - przekazał w sobotę Harry Roque, rzecznik filipińskiego prezydenta.

DEON.PL POLECAMangkhut przeszedł nad Filipinami w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego. Obecnie jego centrum znajduje się nad Morzem Południowochińskim; tajfun osłabł do 4 stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Nad Luzonem wciąż utrzymuje się jednak silny wiatr. Filipiński rząd ostrzega przed falami, podtopieniami oraz osuwiskami.

Filipiny: trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut - zdjęcie w treści artykułu

(fot. EPA/FRANCIS R. MALASIG)

Jak podała służba meteorologiczna, prędkość wiatru nad Luzonem osiągała w porywach 255 km/h. Amerykańskie centrum ostrzegania przed tajfunami z siedzibą na Hawajach zaklasyfikowało Mangkhuta jako supertajfun o sile odpowiadającej najwyższemu, 5 stopniowi w skali Saffira-Simpsona.

W prowincjach Cagayan i Isabela do tymczasowych schronów ewakuowano 9 tys. osób. Władze ostrzegły ok. 5,2 mln osób mieszkających w pobliżu spodziewanej trasy tajfunu, by pozostały w domach.

Ostrzeżenie wydały również władze Tajwanu. Tamtejsi meteorolodzy sądzili początkowo, że Mangkhut przejdzie bezpośrednio nad wyspą, ale tajfun zmienił nieco kierunek. Mimo to może wywołać na wyspie ulewne deszcze i wichury.

Według hongkońskiego obserwatorium meteorologicznego, Mangkhut uderzy w poniedziałek w Chiny kontynentalne między Hongkongiem a tropikalną chińską wyspą-prowincją Hajnan. Hongkoński minister bezpieczeństwa John Lee ostrzegł mieszkańców, by przygotowali się na sztorm o "nadzwyczajnej prędkości, skali i intensywności". W planach jest ewakuacja około 2 tys. osób mieszkających w zagrożonej powodziami okolicy wyspy Tai O.

Na nadejście tajfunu szykują się również trzy południowe prowincje Chin kontynentalnych: Guangdong, Kuangsi i Hajnan - poinformowała chińska agencja meteorologiczna. W Guangdongu zbudowano ponad 3,7 tys. schronów, a ponad 100 tys. mieszkańców i turystów ewakuowano w bezpieczne miejsca lub odesłano do domów. Ponad 36 tys. łodzi rybackich wezwano do portów.

Filipiny: trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. EPA/FRANCIS R. MALASIG)

W związku z tajfunem odwołano również przejazdy szybkich pociągów pomiędzy Guangdongiem a sąsiednią prowincją Hunan, jak również pomiędzy miastami Kanton i Shenzhen a Hongkongiem.

Mangkhut to jeden z najsilniejszych tajfunów, które w ostatnich latach uderzyły w Filipiny. W listopadzie 2013 roku tajfun Haiyan spowodował śmierć ponad 6 tysięcy ludzi, a ponad 4 mln pozbawił dachu nad głową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny: trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.